• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Apteczka samochodowa - istotny element firmowej floty

Choć polscy kierowcy nie mają obowiązku posiadania apteczki, zdrowy rozsądek podpowiada, że warto mieć ją przy sobie. Wypadki drogowe zdarzają się bardzo często. Według policyjnych statystyk, w roku 2016 doszło do 33 350 wypadków, w wyniku których zginęło blisko 3 000 osób. Liczba rannych to 40 343 osoby. Choć sami możemy czuć się pewnie za kółkiem, nigdy nie możemy być pewni, kogo spotkamy na swojej drodze. Do nieszczęścia nie potrzeba wiele. Złe warunki pogodowe, awaria sygnalizacji świetlnej, czy źle dobrane opony mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. Aby być przygotowanym na taką ewentualność, w bagażniku trzymaj dobrze wyposażoną apteczkę samochodową. Czym jest "dobrze wyposażona apteczka samochodowa"? Podpowiadamy jakie medykamenty warto wozić ze sobą.

 

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

 

Jak już wspominaliśmy, polskie przepisy nie przewidują obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Warto jednak pamiętać, że naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy w przypadku wypadku drogowego. Trudno będzie wykonać to zadanie bez odpowiedniego, choćby podstawowego sprzętu medycznego. Dobrze zaopatrzona apteczka chroni nas także przed mandatem podczas podróży zagranicznych do krajów, gdzie jest ona obowiązkowa. Pamiętaj, że jeżeli wydarzy się sytuacja, w której będziesz uczestnikiem lub świadkiem wypadku samochodowego, powinieneś zatrzymać swój pojazd, oznaczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym i sprawdzić, w jakim stanie są uczestnicy wypadku. Jeżeli którakolwiek z osób jest ranna lub nieprzytomna, koniecznie wezwij pogotowie i przystąp do udzielania pierwszej pomocy, korzystając ze swojej apteczki samochodowej.

 

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
 

zawartość apteczki samochodowej
 

Nie ma sztywnych reguł dotyczących zawartości apteczki samochodowej. Ważne jest jednak, aby nasza apteczka umożliwiła nam udzielenia pierwszej pomocy. Wielu spośród nas inwestuje w najtańsze apteczki za kilkanaście złotych, powszechnie dostępne w większości supermarketów. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż z reguły są bardzo słabo wyposażone. W ich wnętrzu znajdziemy przede wszystkim plastry i bandaże, które często okazują się niewystarczające. Dobrze wyposażona apteczka, czyli apteczka samochodowa spełniająca normę DIN 13164 powinna zawierać minimum:

 

 1 x opatrunek indywidualny G

 2 x opatrunek indywidualny M

 1 x opatrunek indywidualny K

 1 x zestaw plastrów (14szt.)

 1 x przylepiec 5m x 2,5cm

 2 x opaskę elastyczną 4m x 6cm

 3 x opaskę elastyczną 4m x 8cm

 1 x chustę opatrunkową 40 x 60cm

 1 x chustę opatrunkową 60 x 80cm

 3 x kompres 10x10cm (pak po 2szt.)

 2 x chustę trójkątną

 1 x nożyczki 14,5cm

 4 x rękawice winylowe

 1 x koc ratunkowy 160 x 210cm

 2 x chusteczkę nasączoną

 1 x instrukcję udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

Warto pamiętać o tym, aby dostosować wyposażenie swojej apteczki do trasy, w jaką się wybieramy. Co innego może Ci się przydać podczas dojazdu do pracy, a co innego, jeśli ruszasz w długą podróż służbową na drugi koniec Europy. Według norm unijnych w Twojej apteczce nie powinny się znajdować żadne przedmioty, które mogłyby zostać użyte w niewłaściwy sposób i przyczynić się do pogorszenia stanu poszkodowanego. Z tego powodu nie powinieneś wozić żadnego rodzaju leków ani ostrych narzędzi, takich jak agrafki czy ostro zakończone nożyczki. Pamiętaj, że farmaceutyki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, a więc wożenie tabletek czy syropów w bagażniku może spowodować, że szybko się popsują. Podanie zepsutych leków osobie poszkodowanej może dodatkowo pogorszyć jego stan. Złym pomysłem jest również przewożenie waty - opatrunek z niej zrobiony jest utrapieniem dla medyków, ponieważ trudno jest oczyścić ranę z drobnych włókien, jakie pozostawia wata.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru apteczki?

 

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja apteczka była wyposażona bardziej profesjonalnie, możesz włożyć do niej kilka dodatkowych przedmiotów. Przydatne mogą się okazać poniżej wymienione przedmioty:

  • tępo zakończone nożyczki

  • flary lub inne race świetlne

  • młotek (do wybicia szyby, utrudniającej wydostanie się z samochodu)

  • latarka

  • maska twarzowa (przydatna podczas sztucznego oddychania metodą usta-usta)

  • szyna do unieruchomienia kończyny

  • kołnierz ortopedyczny

Wybierając apteczkę zwróć uwagę na jej kolor. To przedmiot, którego używamy w sytuacjach kryzysowych, w których często liczy się każda minuta, nie powinieneś więc tracić czasu na jej szukanie. Wybierz pudełko w intensywnym, jaskrawym kolorze - czerwonym, pomarańczowym lub żółtym, które od razu rzuci Ci się w oczy. Nie trać czasu, kiedy masz go bardzo niewiele. Od tego może zależeć czyjeś życie, w tym także życie Twoich najbliższych.

 

Ile kosztuje apteczka samochodowa i gdzie ją kupić?

 

Cena apteczki samochodowej waha się od kilkunastu złotych do ponad 100 złotych. Oczywiście, im lepiej wyposażona jest Twoja apteczka, tym więcej ona kosztuje. Nie jest to jednak przedmiot na którym warto oszczędzać. Produkt za ok. 20 zł to jedynie podstawowe zaplecze medyczne - kilka bandaży i plastrów. Warto więc wydać trochę więcej, aby czuć się bezpiecznie i móc jak najlepiej pomóc osobom poszkodowanym w wypadku.

Aby kupić profesjonalnie wyposażoną apteczkę, możesz wybrać się do apteki. Powiedz farmaceucie, że kompletujesz zestaw do apteczki samochodowej, a z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiednie produkty. Wybierając aptekę, możesz mieć pewność, że w wyborze pomoże Ci profesjonalista, który zna się na rzeczy. Dobre apteczki możesz znaleźć także w różnorodnych sklepach internetowych i dobrze zaopatrzonych biuroserwisach. Wybierając zestaw medyczny, zwróć uwagę na to, czy spełnia on podstawowe normy europejskie. Nie oszczędzaj na swoim zdrowiu i pamiętaj, że posiadanie przez Ciebie apteczki samochodowej może uratować czyjeś życie.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również