• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Zdrowy pracownik to wydajny pracownik. Bądź ergo już dziś!

​Ergonomia miejsca pracy czy stanowiska, przy którym się uczymy, to sprawa niezwykle ważna. Należy zdać sobie sprawę, że w naszym miejscu pracy spędzamy 1/3 doby. Prawdopodobnie każdy z nas używa komputera nie tylko w pracy, ale także w domu. Pomyśl więc o tym, jak wiele godzin dziennie spędzasz w pozycji siedzącej przed monitorem komputera czy laptopa. Siedzący tryb życia, ciągłe przebywanie w otoczeniu sprzętów elektronicznych i nieprawidłowa postawa sprawiają, że cierpi na tym nasze zdrowie. Choć dzisiaj wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, niewielkie mankamenty w urządzeniu naszego miejsca pracy mogą odbić się na naszym kręgosłupie, nogach czy wzroku za kilka lat. Ponadto większa ergonomia pracy równa się większej wydajności pracowników, co z kolei przekłada się w linii prostej na zysk firmy. Czy jesteś pewien, że Twoje biuro jest ergonomiczne i w pełni funkcjonalne? Usiądź przy swoim biurku, rozejrzyj się wokół i odpowiedz na kilka prostych pytań, aby dowiedzieć się, co możesz poprawić.

Jak ustawiony jest Twój monitor?

Jedną z najważniejszych spraw, o jakich powinieneś pomyśleć, zastanawiając się nad ergonomią swojego miejsca pracy, jest monitor Twojego komputera. Jego nieodpowiednie ustawienie może powodować m.in. ból i pieczenie oczu, uczucie rozmywania się obrazu, a także garbienie się. Pamiętaj, że stanowisko pracy wyposażone w monitor powinno być skonstruowane w taki sposób, aby pracownik miał do niego swobodny dostęp. Odległości pomiędzy kolejnymi monitorami powinny wynosić minimum 60 cm, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego ekranu – minimum 80 cm. Spójrz na swój monitor i zastanów się, w jakiej odległości od Ciebie jest ustawiony? Na jakiej wysokości stoi – czy jego krawędź kończy się nad czy pod linią Twojego wzroku? Czy najbliższe okno jest przed, za czy z boku ekranu? Wszystkie te czynniki wpływają na komfort Twojej pracy. Zapoznaj się z zasadami ergonomii i dostosuj do nich swoje stanowisko pracy.

Czy siedzisz wygodnie? Przyjrzyj się swojemu fotelowi

Krzesło obrotowe, czy też fotel pracowniczy to kolejne narzędzie, które towarzyszy nam przez cały dzień. Twoje krzesło do komputera powinno być wyposażone w mechanizm umożliwiający regulację wysokości, a także taki, który pozwoli Ci na wyregulowanie kąta pochylenia oparcia. Mechanizmy te powinny być łatwo dostępne z pozycji siedzącej. Siedząc na krześle powinieneś móc położyć stopy płasko na podłodze. Jeżeli Twoje siedzisko nie umożliwia Ci tego, możesz rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób. Twoje miejsce pracy powinno zostać wyposażone w podnóżek. Pamiętaj, że podnóżek powinien mieć kąt pochylenia w zakresie 0°-15°, a jego wysokość powinna zostać dostosowana do anatomii pracownika.

Czy możesz wyprostować nogi?

Biurko przy którym siedzisz, powinno umożliwić Ci swobodne wyprostowanie nóg. Jeżeli nie masz takiej możliwości, ergonomia Twojego stanowiska pracy jest zachwiana. W momencie, kiedy jesteś zmuszony do krzyżowania lub podkulania nóg pod biurkiem, utrudniasz dopływ krwi do kończyn dolnych, co może powodować bóle nóg, drętwienie łydek oraz palców u stóp. Stanowisko pracy uniemożliwiające wyprostowanie kończyn, to stanowisko, które należy usprawnić jak najszybciej ze względu na zdrowie pracującego przy nim pracownika.
 

przerwa w pracy

Czy robisz sobie 5. minutowe przerwy?

Jeżeli pracujesz przy komputerze, co godzinę powinieneś zrobić sobie 5. minutową przerwę od kontaktu z monitorem i krzesłem komputerowym. Prawo do takiej przerwy, a nawet obowiązek jej stosowania gwarantuje i nakłada na nas rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Taka przerwa przysługuje każdej osobie, która pracuje przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie. Te 5 minut to moment, aby odwrócić wzrok od monitora, zmienić punkt skupienia wzroku i dać swoim oczom chwilę odpoczynku. Korzystaj ze swoich praw i dbaj o swój stan zdrowia.

Czy w czasie pracy masz dostęp do naturalnego światła?

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem wpływającym na ergonomię miejsca pracy jest prawidłowe oświetlenie Twojego biura. Każde pomieszczenie przeznaczone do przebywania ludzi powinno mieć zapewniony dostęp do światła dziennego (według rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.). Jeżeli w pomieszczeniu, w którym pracujesz, jest za ciemno, bardzo prawdopodobne stają się wszelkiego rodzaju problemy ze wzrokiem – suchość oka, pieczenie i ból gałek ocznych, rozwój wad wzroku. Ważne jest również to, jak ustawiony jest Twój monitor w stosunku do okna. Ekran powinien być ustawiony bokiem do okna w odległości co najmniej 1 m tak, aby nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. A jakie oświetlenie jest zastosowane w Twoim biurze?

Ergonomia w Twojej pracy kuleje? Jest na to sposób!

Będąc w pracy, rozejrzyj się wokół siebie i świadomie przyjrzyj się wymienionym powyżej aspektom, które mają znaczący wpływ na ergonomię Twojego stanowiska pracy. Pamiętaj, że nie jest to tylko kwestia wygody w ciągu paru godzin. To jak wyposażone jest Twoje biuro, jak ustawiony jest monitor, jakie jest Twoje krzesło komputerowe, ma realny wpływ na Twoje zdrowie. Nie warto więc przymykać oka na różne niedociągnięcia. Co równie istotne, większość problemów związanych z nieodpowiednią ergonomią miejsca pracy można rozwiązać za pomocą kilku prostych zmian, takich jak zakup podkładki pod myszkę lub podnóżka. Nie trzeba wytaczać wielkich dział i urządzać w miejscu pracy rewolucji, aby poprawić komfort i wydajność pracowników. A z pewnością warto je poprawić!

Wypełnij ankietę i dowiedz się więcej!

W trosce o warunki Twojej pracy firma Fellowes zaprasza Cię do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej ergonomii Twojego stanowiska pracy. Dzięki niej dowiesz się, czy spełnia ona odpowiednie warunki. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy Twoje miejsce pracy nie powoduje uszczerbku na Twoim zdrowiu, wejdź na www.ergotest.pl i poświęć kilka minut, aby zapoznać się z prostymi sposobami, które pomogą Ci zwiększyć komfort Twojej pracy. Nie czekaj ani chwili dłużej! Zwiększ świadomość swoją i swojego pracodawcy. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich współpracowników. Bądź początkiem realnej zmiany, bądź ergo już dziś! 

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również