• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Grafity do ołówków automatycznych bez tajemnic

Ołówki to jeden z tych przyborów biurowych, których popularność nie maleje nawet pomimo upływu lat. Nie powinno być to jednak dla nikogo zaskoczeniem, skoro można je wykorzystywać nie tylko do pisania, ale również do rysowania i to nie tylko na papierze, ale i na wielu innych materiałach. Jedną z ich największych zalet jest możliwość usunięcia naszej aktywności. Warto więc dowiedzieć się o nich więcej.

Czysty grafit odkryto stosunkowo dawno, bo już w szesnastym wieku, choć początkowo wykorzystywano go jedynie do odlewu kul armatnich. Pod koniec osiemnastego wieku po raz pierwszy zmieszano go z iłem i okazało się, że wpłynęło to korzystnie na jego twardość. Do opatentowania ołówka doszło w kolejnym stuleciu – w roku 1858.

Dziś do produkcji wkładów ołówkowych wykorzystuje się mieszankę grafitu oraz kaolinu, choć ten ostatni bywa zastępowany przez polimery plastyczne. Stosunek tych substancji wpływa na to, jak twardy jest wkład grafitowy, w stosowanej powszechnie skali oznaczenie H przysługuje przy tym wkładom najtwardszym, a B – wyjątkowo miękkim. Rozwiązaniem o przełomowym znaczeniu okazały się być ołówki automatyczne z wymiennym rdzeniem, który może być wydłużany w mechaniczny sposób. I tu wkład wykonany jest z grafitu, choć nie łączy się go z obudową zewnętrzną. Ołówki tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie kluczowe znaczenie ma precyzja, służą więc choćby do wykonywania rysunków technicznych.

Grafity i ich zastosowanie

Dziś nie możemy narzekać na dostępność do wkładów grafitowych różnej grubości przeznaczonych do zastosowania ich w ołówkach automatycznych. Ich rozmiary wahają się od 0,2 do nawet 5,6 mm i są uzależnione od tego, jakie ma być przeznaczenie samego ołówka. W zdecydowanej większości przypadków mamy przy tym do czynienia z urządzeniem, w którym można używać wkładów grafitowych o tylko jednej średnicy. Zastosowanie szerszego zakresu grubości wymaga więc zastosowania specjalnego mechanizmu.
Nieco mniej popularne, ale również dostępne, są kolorowe wkłady przeznaczone do ołówków automatycznych. W zależności od ich przeznaczenia mogą one, ale wcale nie muszą, być usuwalne.

Staedtler – przełom w produkcji ołówków automatycznych

Staedtler to niemiecki podmiot, który produkcją rozwiązań przeznaczonych do pisania i rysowania zajmuje się już od roku 1835. Dziś jego znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim ołówki automatyczne, których obudowa dopasowuje się do ręki użytkownika. Ołówki tego typu znajdują zastosowanie zwłaszcza podczas wykonywania prac kreślarskich i projektowych. Ich ogromnym atutem jest przy tym antypoślizgowy uchwyt z gumy, który zwiększa stabilność podczas pracy. W ołówkach tego typu można umieścić nawet dwanaście zapasowych grafitów, co zwiększa szansę na jej sprawne wykonanie. Same grafity można też z łatwością uzupełniać.

Co ciekawe, oferowane przez tę firmę wkłady mogą być stosowane także z innymi typami ołówków, choć tu kluczowe znaczenie ma ich odpowiednia średnica. Wykazują się one odpornością na złamania, a do tego można je stosować również na kalce. Najczęściej pakuje się je po dwanaście sztuk, a ich twardość uzależniona jest przede wszystkim od tego, na jakiej grubości wkład chcemy się zdecydować.

ołówek automatyczny

Firma zadbała także o osoby, które chcą pracować z wkładami kolorowymi. Te mają 0,5 mm grubości i są dostępne zarówno w wersji zielonej i niebieskiej, jak i czerwonej. Są przy tym kompatybilne z ołówkami tego producenta o identycznej średnicy i można ich używać nawet na folii kreślarskiej.

W poszukiwaniu idealnych grafitów

Grafity przeznaczone do ołówków automatycznych są dziś oferowane przez wiele firm. Jedną z najciekawszych wydaje się Koh-I-Noor, która stawia na grafity o grubości 2 mm dostępne w aż dziewięciu stopniach grubości począwszy od HB, a skończywszy na 8B. Tym, co zwraca na nie uwagę jest przede wszystkim duża wytrzymałość, która sprawia, że można je wykorzystywać także do wykonywania prac technicznych. Osiągnięcie głębokiej czerni jest możliwe zwłaszcza przy wykorzystaniu grafitów o twardości B.

Innym producentem grafitów, którego oferta zasługuje na zainteresowanie, jest firma Pentel odpowiedzialna za wysoce elastyczne wkłady grafitowe o grubości od 0,3 do 0,9 mm. Poza klasycznymi wkładami grafitowymi, w firmowej ofercie można znaleźć także te, których można używać na folii kreślarskiej. Ich grubość to odpowiednio 0,5 oraz 0,7 mm.
Gdy sięgamy po ołówki automatyczne zwykle zakładamy, że nie będziemy musieli ich ostrzyć mamy bowiem do czynienia ze stałą grubością linii, jaką pozostawia wkład. Na rynku możemy jednak natrafić także na ostrzałki do grafitów. 

Sam wybór wkładu do ołówka automatycznego wcale nie musi być trudny, a kluczowe znaczenie powinna mieć dla nas przede wszystkim jego wytrzymałość. To właśnie ona gwarantuje, że będziemy mogli z niego długo korzystać, a on sam zapewni nam nie tylko niezawodność, ale i precyzję. Nie można też zapominać o znaczeniu, jakie ma dostosowanie twardości grafitu do tego, jaką pracę zamierzamy wykonywać z jego użyciem oraz do charakteru wykorzystywanego przez nas materiału.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również