• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Jak zatrzymać pracowników w firmie

Statystyki rotacji pracowników osiągnęły w sierpniu nowy rekord, gdy dane z Biura Statystyki Pracy wykazały, że łącznie 4,3 miliona pracowników odeszło od swoich obecnych pracodawców. Większość tych rezygnacji pochodziła z branży spożywczej i handlu detalicznego. Można jednak przypuszczać, że inne branże mogą wcześniej czy później zostać dotknięte drastycznymi wskaźnikami rotacji pracowników.

Jest jeszcze jeden powód do obaw o rotację pracowników w tym roku. JP Griffin Group ostrzegała w czerwcu, że może nastąpić "tsunami rotacji", które może pojawić się już w trzecim kwartale.

Teraz jest najlepszy czas, aby pomyśleć o utrzymaniu niskiego wskaźnika rotacji pracowników w firmie. Lepiej jest zastanowić się, jak zatrzymać obecnych pracowników, niż zastanawiać się nad niż zastanawiać się nad pokonywaniem wyzwań związanych z zatrudnianiem pracowników za stawkę godzinowąna przykład.

Dlaczego pracownicy rezygnują z pracy?

Rezygnacje pracowników są normalnym wydarzeniem w miejscach pracy. Zazwyczaj pracownicy odchodzą z pracy z powodu pretensji do kierownictwa lub pojawienia się bardziej lukratywnej możliwości poza organizacją. Jednak pandemia wprowadziła nowe czynniki, które mogą wpłynąć na decyzję pracowników o rezygnacji z dotychczasowej pracy.

Na przykład, pandemia dała pracownikom, którzy normalnie pracują w biurze, możliwość pracy w domu. Obecnie wielu z tych pracowników nie chce wracać do dawnych miejsc pracy i szuka zdalnych lub hybrydowych modeli pracy po pandemii.

COVID-19 ośmielił również ogromną liczbę pracowników do domagania się bezpieczeństwa pracy. W rzeczywistości raport Biura Statystyki Pracy (Bureau of Labor Statistics) wskazuje na problemy związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i opieką nad dziećmi jako główne powody rezygnacji pracowników w czasie pandemii.

Dlatego jako przedsiębiorca powinieneś podjąć działania mające na celu rozwianie wszelkich obaw swoich pracowników i zapobieżenie dużej liczbie rezygnacji w przyszłości. Poniżej przedstawiamy kilka działań, które możesz podjąć już teraz, aby utrzymać niski wskaźnik rotacji pracowników.

Podnieś płace

Finanse osobiste są w wielu przypadkach silnym motywatorem dla każdego pracownika. Postaraj się zaoferować swoim obecnym pracownikom stawki wyższe niż płaca minimalna. Skonsultuj się z księgowymi i znajdź sposób na uwolnienie części przepływów pieniężnych, aby dostosować je do wyższych wynagrodzeń. W niektórych przypadkach może się to udać. Nie będzie to jednak tak skuteczne w przypadku osób, które ostatecznie zdecydują się szukać rozwoju osobistego na bardziej zielonym pastwisku.

Nadanie priorytetu bezpieczeństwu pracy

Jak wspomniano wcześniej, bezpieczeństwo pracy jest głównym problemem dla pracowników w związku z pandemią. Zadbaj o to, by pracownicy czuli się bezpiecznie i otocz ich opieką. Zachęcaj do częstego mycia rąk i zachowania dystansu społecznego. Zadbaj o to, aby biuro było zabezpieczone przed wypadkami. Takie gesty z pewnością przyczynią się do utrzymania lojalności pracowników.

Promuj większe zaangażowanie pracowników

Zaangażowanie to kolejny ważny czynnik, który powstrzymuje pracowników przed rezygnacją. Ludzie chcą czuć, że do nich należą i że mają głos w organizacji. Istnieje wiele przypadków, w których pracownicy postanowili odejść z pracy, ponieważ czuli się odsunięci od podejmowania decyzji, które ich dotyczą. W takim przypadku przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z pracownikami w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą.

Podobnie, zawsze należy w sposób przejrzysty informować pracowników o celach, problemach i decyzjach. Ukrywanie krytycznych problemów przed wiedzą pracowników sprzyja powstawaniu atmosfery strachu i niepewności, a także szerzeniu się plotek. Pracownicy mogą w końcu źle zinterpretować sytuację i odejść z pracy z powodu obaw.

Promuj zajęcia rekreacyjne

Pandemia może ograniczyć interakcje międzyludzkie, ale nie oznacza to, że nie można w tym czasie prowadzić działań mających na celu budowanie zespołu. Zorganizuj zajęcia rekreacyjne, które można wykonywać zdalnie. Odkąd COVID-19 spustoszył całą planetę, powszechne stały się wirtualne imprezy. Jest to bezpieczne, niedrogie i może być równie przyjemne, jak zwykłe zajęcia integracyjne.

Dolna granica

W Stanach Zjednoczonych nastąpił drastyczny wzrost liczby osób odchodzących z pracy, ponieważ sytuacja na świecie powoli wraca do normy. Wielu pracowników zrezygnowało z pracy z powodu obaw o bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy.

Co więcej, eksperci przewidują, że na horyzoncie pojawi się ogromny wzrost liczby rezygnacji. Przedsiębiorcy, tacy jak Ty, muszą już teraz pomyśleć o kreatywnych i skutecznych sposobach na utrzymanie zadowolenia pracowników.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również