• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Jak zmniejszyć stres w biurze

Jak zredukować stres w biurze
Po kilku miesiącach kwarantanny i pracy w domu, wiele firm zaczyna ostrożnie wracać do swoich fizycznych środowisk pracy. Jeśli Twoja firma znajduje się wśród nich, Ty i Twoi pracownicy mogą mieć obawy, co jest zrozumiałe. Nawet w normalnych warunkach miejsca pracy mogą powodować duże stres.

W świetle obecnej pandemii, w której wirują wszystkie wiadomości i wytyczne dotyczące zdrowia, stres ten jest prawdopodobnie wyższy niż kiedykolwiek - ale nie musi tak być. Możesz podjąć kilka prostych kroków w swoim miejscu pracy, aby pomóc w zmniejszeniu stresu zarówno dla siebie, jak i dla swoich pracowników, a po zakończeniu pandemii możesz nadal korzystać z wielu z nich.

STRES W MIEJSCU PRACY

Zanim zaczniesz próbować przeciwdziałać stresowi w miejscu pracy, możesz skorzystać ze zrozumienia, dlaczego jest to taki problem. Duża część tego problemu sprowadza się po prostu do komfortu psychicznego i emocjonalnego pracowników - ale stres może mieć również inne konsekwencje, takie jak:

PROBLEMY ZDROWOTNE

Stres może wydawać się kwestią całkowicie psychologiczną, ale jego skutki obejmują również sferę fizyczną. Na niewielkim poziomie może powodować dyskomfort w postaci bólu głowy i mięśni. Może również prowadzić do utraty snu, co z kolei powoduje zmęczenie fizyczne.

W cięższych przypadkach, wysoki poziom stresu przez długi okres czasu może przyczynić się do rozwoju cukrzycy i jest jednym z podstawowych czynników prowadzących do chorób serca. Oprócz bezpośrednich problemów zdrowotnych, takich jak te, skrajne stres może prowadzić do nadużywania substancji, powodując dalsze uszkodzenia ciała.

OBNIŻONA WYDAJNOŚĆ

Zbyt duży stres może również prowadzić do obniżenia wydajności. Częściowo z powodu utraty snu i wynikającego z niego zmęczenia, stres może uniemożliwić właściwe skupienie się na pracy. Poza tym, nawet jeśli są w trakcie snu, nadal mogą mieć problemy z koncentracją, ponieważ ich niezliczone zmartwienia odwracają ich uwagę od tego, co mają robić. Kiedy wszyscy Twoi pracownicy cierpią z powodu stresu, Twój biznes nie będzie działał bardzo efektywnie.

STRES ZWIĄZANY Z POWROTEM DO PRACY W CZASIE PANDEMII

Duża ilość stresu w miejscu pracy jest spowodowana codziennym obciążeniem pracą i innymi cechami wbudowanymi w środowisko pracy. Jednak w dzisiejszych warunkach stres pracowników prawdopodobnie w dużej mierze wynika z trwającej pandemii. Kilka elementów COVID-19 mogłoby ich zaniepokoić, zarówno w odniesieniu do kwestii ogólnych, jak i ich indywidualnej sytuacji.

1. EKSPOZYCJA

Być może najprostszym problemem jest możliwość narażenia się na działanie koronaawirusa w pracy. Kiedy przez większość dnia dzielisz budynek z ludźmi, zwłaszcza jeśli pracujesz w dużym przedsiębiorstwie z wieloma ludźmi, sensowne jest, abyś obawiał się wrócić do tego środowiska w środku pandemii - zwłaszcza jeśli praca utrudnia praktykowanie wszelkiego rodzaju dystansu społecznego.

2. ŻYCIE DOMOWE

Poza obawami o środowisko pracy, Twoi pracownicy mogą przynosić zmartwienia z domu. Niektórzy z nich mogą mieć bezbronnych członków rodziny, za których opiekę są odpowiedzialni, i mogą być zestresowani możliwością zarażenia się tych osób. Ten sposób myślenia staje się jeszcze trudniejszy, gdy połączy się go z obawą przed narażeniem na kontakt z wirusem w pracy, ponieważ może wzbudzać u nich obawy, że sprowadzą wirus do domu członków rodziny.

3. NIERUCHOMOŚĆ

Jeśli chodzi o COVID-19, strach Twoich pracowników nie może ograniczać się do teraźniejszości. W związku z tym, że pandemia trwa nadal w pełnej mocy, trudno jest dostrzec, jak będzie wyglądać przyszłość. Niepewność co do losów ich życia zawodowego, życia domowego i świata jako całości może być źródłem stresu dla wielu ludzi. Niektórzy z twoich pracowników mogą stracić sen, zastanawiając się, kiedy to wszystko się skończy.

4. TRUDNOŚCI W PRACY

Każdy z poprzednich problemów wiąże się z obawami o samą możliwość wystąpienia złych rzeczy, ale część stresu związanego z pandemią pochodzi z bardziej konkretnych źródeł. W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa większość przedsiębiorstw jest zmuszona do zmiany sposobu działania.

Choć początkowo okoliczność ta przybrała formę pracy zdalnej, to jednak nadal zachodzą zmiany, nawet gdy pracownicy wracają do swoich fizycznych środowisk pracy. W szczególności wiele przedsiębiorstw doświadcza coraz większego uzależnienia od technologii jako substytutu fizycznej interakcji. Takie rozwiązanie doprowadziło do wielu trudności technicznych i innych frustracji, które mogą przyczynić się do stresu odczuwanego przez pracowników.

JAK PRACODAWCY MOGĄ ZMNIEJSZYĆ STRES W MIEJSCU PRACY?

Z tymi wszystkimi czynnikami stresogennymi na Twoich pracownikach, ich zdrowie i wydajność nie będzie najwyższa, gdy wrócą do biura. Dobra wiadomość jest taka, że masz możliwość nadrobienia tej szkody. Możesz zrobić kilka prostych rzeczy, aby poprawić morale i obniżyć poziom stresu, zarówno dla siebie, jak i swoich pracowników. Oto niektóre z najlepszych strategii radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy:

1. ZACHĘCIĆ DO SPACERÓW

Jedną z rzeczy, które mogą pomóc zmniejszyć stres, jest ruch fizyczny. Coś tak prostego, jak chodzenie, może dać ciału ujście do pracy poza zmartwieniami w sposób, który nie może podczas siedzenia w miejscu. Bycie na zewnątrz również może zmniejszyć stres. Zbliżenie tych dwóch rzeczy do siebie jest więc szczególnie dobrą metodą pomagania swoim pracownikom.

Jeśli Twoja firma znajduje się gdzieś, gdzie można ją ulokować, zachęcaj swoich pracowników do spacerów, może podczas przerw obiadowych. Jeśli Twoja firma znajduje się gdzieś, gdzie można ją ulokować, zachęcaj swoich pracowników do spacerów, może podczas przerw obiadowych.

2. ZAPEWNIĆ ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ

Znalezienie sposobu, aby pomóc swoim pracownikom zachować zdrowie, wiąże się z kilkoma korzyściami. Po stronie fizycznej, zdrowsze odżywianie pomaga im przeciwdziałać negatywnym skutkom fizycznym stresu, takim jak wyczerpanie.

Ale jest też element psychologiczny - kiedy poczują, że troszczysz się o ich zdrowie, poczują się bardziej zadbani, co znacznie zmniejszy ich obawy. Możesz wyrazić tę obawę po prostu zachęcając ich do spożywania zdrowej żywności, ale możesz również dostarczyć część tej żywności w takiej czy innej formie, być może co jakiś czas zaopatrując lodówkę w zdrowe przekąski.

3. SPRZYJAĆ INTERAKCJI

Jedną z najgorszych rzeczy dla kogoś, kto jest zestresowany, jest izolowanie się, duszenie się w swoim lęku. Stresowani ludzie potrzebują interakcji społecznych, aby dać im spokój i zachęcić ich do działania. Oczywiście, w czasach społecznego dystansu, interakcja ta może okazać się trudna, ale nie niemożliwa.

Poszukaj sposobów na to, aby Twoi pracownicy współpracowali ze sobą w ramach wytycznych CDC. Korzystaj z połączeń wideo lub rozpocznij łańcuch e-mailowy poświęcony po prostu rozmowie o życiu każdego z nich. Kiedy Twoi pracownicy poczują się włączeni i będą częścią społeczności, będą z tego powodu tym bardziej szczęśliwi.

4. POZWALAJĄ NA WIĘKSZĄ ELASTYCZNOŚĆ

Jako pracodawca, nie ograniczasz się tylko do zachęcania swoich pracowników. Możesz również wykorzystać swój autorytet, aby zapewnić im możliwość redukcji stresu, których w przeciwnym razie nie mieliby. Jednym z przykładów jest elastyczność pracy, jaką im zapewniasz. Na początku, możesz pozwolić na elastyczność czasową w ich planach pracy.

Jeśli ktoś chce przyjść kilka godzin wcześniej niż większość ludzi, lub skończyć kilka godzin później, zobacz, czy jest na to sposób. Ograniczenie czasu spędzanego wokół ludzi może pomóc pracownikom poczuć się lepiej, jeśli chodzi o ich strach przed narażeniem, a twoja gotowość, aby pozwolić im włożyć godziny, gdy nie ma cię na obserwacji, może pokazać, że im ufasz.

Tak jak możesz pozwolić sobie na elastyczność, jeśli chodzi o to, kiedy Twoi pracownicy pracują, tak samo możesz zrobić to samo, gdzie pracują. Choć większość firm może wracać do fizycznego miejsca pracy, jeśli masz pracownika, który szczególnie boi się powrotu z tego czy innego powodu - na przykład z powodu osłabienia odporności - rozważ możliwość kontynuowania pracy w domu, jeśli to możliwe.

5. OFERTA ŚWIADCZENIA

Różne przedsiębiorstwa mają różne podejścia do korzyści. Niektóre z nich są bardzo hojne, podczas gdy inne przyjmują podejście minimalistyczne. Ale w tej chwili, choć bezpieczeństwo i higiena pracy są tak bardzo ważne, to w najlepszym interesie pracowników jest, aby mieć jak najwięcej korzyści. Im więcej będą mieli, tym pewniej będą się czuli i tym mniejszy będzie ich stres.

Jeśli Twoja firma nie oferuje obecnie wielu korzyści, sprawdź, czy jest coś, co możesz zrobić, aby zmienić. Dzięki temu Twoi pracownicy będą szczęśliwsi i bezpieczniejsi, a także zwiększy się ich lojalność zarówno podczas pandemii, jak i po jej zakończeniu.

6. UDZIELAĆ PORADU

Inną usługą, którą mogą Państwo zaoferować swoim pracownikom, jest doradztwo. Choć może być ono szczególnie pomocne w środku COVID-19, to jednak doradztwo jest cennym atutem dla Państwa pracowników nawet w normalnych warunkach. Gdy stres w miejscu pracy osiągnie pewien poziom, staje się on toksyczny dla każdego, kto spróbuje poradzić sobie z nim na własną rękę.

Doradca zawodowy może działać jako miejsce, w którym pracownicy mogą wyrazić swoje obawy i poczuć się uznani, udzielając w odpowiedzi pomocnych i pocieszających informacji zwrotnych.

7. ZACHĘCIĆ DO PRZERW

Nawet jeśli Twoi pracownicy w pełni wykorzystują swoją przerwę obiadową, aby iść na spacer lub spotkać się praktycznie ze współpracownikami, praca przez cztery godziny po obu stronach tej przerwy może być nadal opodatkowana. Jednym z pomocnych sposobów na zmniejszenie wynikającego z tego stresu i zmęczenia jest po prostu robienie większej ilości przerw.

Jako pracodawca, możesz znaleźć sposób, aby pozwolić na te przerwy. Możesz albo zachęcić pracowników do robienia przerw, gdy czują, że ich potrzebują - nie długich, może tylko około pięciu minut - albo stworzyć ustalone godziny dla wszystkich, aby wstrzymać to, co robią i zrelaksować się, być może wykorzystując ten czas do interakcji poprzez czat wideo lub e-mail. Te krótkie przerwy pozwolą wszystkim naładować się trochę, więc są one bardziej produktywne, gdy wracają do pracy.

8. DOSTRZEGAJĄ PRACOWNIKÓW

Jak już widzieliśmy, wiele z tego, co pomaga Twoim pracownikom zmniejszyć stres, to otrzymywanie potwierdzenia od innych osób. Oprócz metod fizycznych, takich jak chodzenie i jedzenie zdrowej żywności, rzeczy takie jak socjalizacja ze współpracownikami i poczucie, że zależy ci na ich zdrowiu, mogą zdziałać cuda dla ich stanu emocjonalnego.

W tym celu możesz wiele zrobić dla swoich pracowników, poświęcając czas na docenienie ich osiągnięć. Uznanie to może przybrać formę czegoś tak prostego, jak powiedzenie im, że doceniasz ich ciężką pracę, choć możesz również stworzyć pewnego rodzaju wyróżnienia, aby nagrodzić tych, którzy wykonują szczególnie dobrą pracę.

9. ZACHĘCIĆ DO JEDNOŚCI

Innym sposobem na potwierdzenie swoich pracowników jest przypomnienie im, że nie są sami. Złapani w stresie, mogą łatwo poczuć się odizolowani, więc upewnij się, że pomożesz im zrozumieć, że wszyscy zmagają się z tą pandemią. Nie opieraj się na kliszach, aby o tym powiedzieć, ale jakoś to zrozumiesz. To niewielka rzecz, ale może wiele zrobić, aby pogłębić poczucie wspólnoty, a to może być bardzo podnoszące.

10. WDROŻENIE WYTYCZNYCH DOTYCZĄCYCH BEZPIECZEŃSTWA

Jeśli wracasz do swojego fizycznego miejsca pracy, gdy pandemia nadal trwa, powinieneś ściśle przestrzegać wszystkich istotnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Są one kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i Twoim pracownikom.

Ale mają one również dodatkowy efekt w postaci uspokojenia umysłów Twoich pracowników. Widząc, jak egzekwujesz przepisy bezpieczeństwa, mogą czuć się bezpieczniej. Nie jest fajnie trzymać ludzi w odległości sześciu stóp od siebie lub nosić wszędzie maskę, ale na razie jest to konieczne, a Twoi pracownicy najprawdopodobniej docenią Cię za to.

11. UŻYWAĆ PROJEKTÓW BIUROWYCH

Do pewnego stopnia poziom stresu pracowników nie zależy od tego, co robisz w swoim środowisku pracy - zależy od samego środowiska. Fizyczne otoczenie danej osoby może mieć istotny wpływ na to, jak się ona czuje, w tym jak bardzo jest zestresowana. Wykorzystując sposób, w jaki projekt biura wpływa na stres, możesz poprawić samopoczucie swoich pracowników.

Jednym ze sposobów na to jest rozważenie sposobu malowania pomieszczeń. Brązowe lub białe ściany nie robią wiele, aby wywołać dobre uczucia, ale niebieskie i zielone mogą nadać środowisku pracy przytulniejszy i bardziej przyjazny wygląd. Włączenie zieleni może mieć ten sam efekt. Można również rozważyć maksymalizację liczby okien obecnych w miejscu pracy, ponieważ naturalne światło może jeszcze bardziej ograniczyć stres.

Wreszcie, w kontekście COVID-19, możesz połączyć wytyczne dotyczące bezpieczeństwa z projektowaniem, korzystając z boksów w swoim biurze. Chociaż otwarte przestrzenie biurowe są bardziej popularne, nie zapewniają one żadnej ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronaawirusa. W kabinach znajdują się fizyczne ściany pomiędzy pracownikami, które mogą pomóc w utrzymaniu ich bezpieczeństwa. A jeśli otrzymasz kabiny z przezroczystymi szybami na górze, pracownicy mogą nawet widzieć i współdziałać ze sobą, zachowując tę barierę.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również