• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Bądź sprytny i daj się pokochać – marketing mobilny w branży spożywczej

Współczesny konsument dość ma nachalnej reklamy bombardującej go z każdej strony. Nasze miasta zalepione są bilbordami, które często nie mają żadnej wartości estetycznej, a na każdej stronie internetowej jesteśmy zasypywani dziesiątkami irytujących okienek z banalnym przekazem reklamowym. W czasach, kiedy klienci coraz częściej i coraz skuteczniej uciekają od , zyskują producenci sprytni i nowocześni. W jaki sposób?

Aplikacja – nowoczesne narzędzie reklamowe

Coraz więcej firm, zarówno zagranicznych, jak i polskich, rozumie, że sprzedaż samego produktu już nie wystarcza. W drugiej dekadzie XXI wieku, aby sprzedawać skutecznie, należy dostarczyć klientowi emocje, rozumieć jego potrzeby i odpowiadać na nie. Trzeba kreować wizerunek firmy eksperckiej, nastawionej na dialog, podążającej z duchem czasu. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na budowanie relacji z klientem za pomocą mobilnej aplikacji na smartfona. Dlaczego?

Spełnienie konsumenckich potrzeb

Wykorzystując aplikację mobilną jako narzędzie promocji, firma może zyskać naprawdę wiele. Tworząc ją, należy jednak wziąć pod uwagę to, że powinna ona odpowiadać na konkretną potrzebę klienta. Może to być potrzeba rozrywki (w tym wypadku sprawdzają się różnego rodzaju gry, układanki i krzyżówki) lub potrzeba bardziej praktyczna (tutaj z kolei wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju planery, aplikacje z poradami dotyczącymi konkretnej tematyki i tym podobne narzędzia). Współczesny konsument szuka w marketingu czegoś dla siebie – poczucia humoru, zabawy, albo praktycznego rozwiązania konkretnych problemów. Jeżeli firma w mądry sposób określi grupę odbiorców, zaprojektuje swoją aplikację i odpowie na wymagania swojego klienta, jest w połowie drogi do komercyjnego sukcesu.

Marketing mobilny – konkretna propozycja, dobra inwestycja

Jakie zyski aplikacja mobilna może przynieść danej marce? Przede wszystkim jest to dobre rozwiązanie wizerunkowe. Używając aplikacji, firma kreuje wizerunek nowoczesnej, przedsiębiorczej i dynamicznej. Oferuje klientowi wymianę wartości, w której ten chętnie uczestniczy, przy okazji zaprzyjaźniając się z marką. Stawiając na marketing mobilny, firma może niemal niepostrzeżenie wkraść się w codzienne życie klienta. Dostaje szansę na to, aby każdego dnia zapoznawać go ze swoimi produktami i przypominać o sobie. Inwestycja w aplikacje mobilne okazuje się być bardzo opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia – marketing mobilny jest często znacznie tańszy niż tradycyjna forma reklamy, a zwrot z inwestycji, czyli tzw. ROI, jest równie duży, a nierzadko znacznie wyższy.

Każdy z nas używa, wszyscy wygrywamy

Tego rodzaju komunikacja marketingowa jest najbliższa zasadzie win-win. Do dnia dzisiejszego nikt nie wymyślił lepszego rozwiązania. W obliczu tak wielu zalet, nie dziwi fakt, że coraz więcej polskich firm decyduje się na takie rozwiązanie. Jak się okazuje, aplikacje mobilne w szczególności upodobała sobie branża spożywcza. Zobaczmy dwie spośród nich, które spełniają zupełnie inne potrzeby klientów polskich marek.

aplikacje mobilne

Pobiegnij przed siebie razem z Kapslem

Jedną z firm, która postanowiła udostępnić swoim klientom aplikację mobilną, jest Tymbark, popularny producent napojów i soków. Przedstawił swoim klientom narzędzie rozrywki, a konkretnie grę na urządzenia mobilne. W sprytny sposób wykorzystał element swoich produktów, który już wcześniej stanowił jego znak rozpoznawalny, czyli kapsel. Chyba każdy z nas zna osobę, która kiedyś zbierała kapsle z Tymbarka, prawda? Opatrzone różnymi, często zabawnymi napisami, stały się ulubieńcami wielu polskich konsumentów. Dziś Kapsel stał się prawdziwą postacią, bohaterem gry na komórkę. „Run Kapsel, run 2 challenge” (tytułem sprytnie nawiązująca do kinowego klasyka, filmu „Forrest Gump”) polega na wcieleniu się w postać Kapsla i bieganiu po różnych lokalizacjach, w celu zebrania jak największej ilości punktów. Rozgrywka jest często połączona z różnymi konkursami organizowanymi przez markę Tymbark. Gra jest estetyczna, przyjemna w rozgrywce, nie nudzi się szybko, a gracze chętnie po nią sięgają (aplikacja ta została ściągnięta przez 500 000-1 000 000 użytkowników systemu Android). Z pewnością można uznać ją za sukces. Dostępna jest dla użytkowników wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Mogą ją pobrać właściciele smartfonów współpracujących z Androidem, Windowsem oraz systemem iOS. Tymbark zadbał o to, aby jego nowy produkt dostarczał rozrywki jak największej liczbie odbiorców.

Baw się dobrze i napij się… wody!

Producent wody Muszynianka postawił na bardziej praktyczne rozwiązanie, tworząc aplikację mającą pomóc użytkownikowi w osiągnięciu odpowiedniego poziomu nawodnienia, mającą towarzyszyć mu każdego dnia. Po instalacji aplikacji, użytkownik tworzy swój własny profil. Ustawia personalne parametry, określając płeć, wagę, tryb życia, a także godziny w jakich zaczyna i kończy swój dzień. Wykorzystując te dane, kalkulator Muszynianki oblicza dzienne zapotrzebowanie na płyny danego użytkownika. Jeżeli wyrazi on taką chęć, aplikacja „Pij Wodę” będzie przypominać mu o regularnym piciu płynów tak, aby użytkownik osiągnął cel, jakim jest odpowiednie nawodnienie. Aplikacja pozwala nam na określenie, czy danego dnia wypiliśmy dużo kawy, czy byliśmy nadzwyczaj aktywni i czy dany dzień był słoneczny, jednocześnie zwiększając ilość mililitrów, które powinniśmy spożyć. „Pij wodę” to aplikacja bardzo prosta i przejrzysta, co można uznać za jej dużą zaletę. Z pewnością spodoba się osobom z zaburzeniem poczucia pragnienia oraz tym, którzy podczas intensywnego dnia pracy zapominają o tym, aby uzupełniać płyny i pić wystarczającą ilość wody.

Kilka ciekawych aplikacji… i co dalej?

Kto będzie następny i z powodzeniem wykorzysta marketing mobilny, wykorzystując smarfony i tablety, aby osiągnąć komercyjny sukces? Z ciekawością będziemy przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji. Już dziś zadajemy sobie mnóstwo pytań i wypatrujemy odpowiedzi. Które z naszych potrzeb będą częściej zaspokajane – te rozrywkowe, czy praktyczne? Jakie innowacyjne rozwiązania będą wykorzystywać twórcy aplikacji? Które z nich pokochamy najbardziej? Życzymy sobie, aby polskie marki w pełni nauczyły się wykorzystywać narzędzie marketingowe, jakim jest aplikacja mobilna i tworzyły dla nas coraz to ciekawsze propozycje. Tradycyjne reklamy już dawno nam się znudziły! Z pewnością nie jeden raz przejrzymy nasz mobilny sklep w poszukiwaniu prawdziwych marketingowych perełek.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również