• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Papier do druku. W jaki sposób wybrać ten idealny?

Wiele wynalazków, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia, powstało zupełnie przypadkowo. Do takich inwencji można zaliczyć papier. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach. Stanowił on resztkę po myciu drewnianej maty.

Papierowa rocznica

Wynalezienie zawdzięczamy Chińczykowi Tsai Lunowi. To on - już na początku II wieku - odkrył, co trzeba robić, żeby uzyskać papier. Dzięki niemu wiemy, które konkretnie składniki są potrzebne do otrzymania masy papierniczej. Metoda Luna jest wyjątkowo tania i dlatego bardzo szybko zyskała ogromne grono zwolenników. Wcześniej jako materiału piśmienniczego używano drogich materiałów, w tym przede wszystkim jedwabiu. Odkrywca wpadł na cudowny pomysł, by zamiast kosztownych włókien, użyć innych tańszych materiałów roślinnych. Jego idea była strzałem w dziesiątkę. Bardzo szybko wynalazek Luny objął całe Chiny. W Polsce jednak papier pojawił się dopiero w XV wieku. Koreańczycy przejęli pomysł Chińczyków sto lat po wynalezieniu metody przez Lunę. Arabowie umieli wytwarzać go już w VIII wieku. W Japonii materiał tego rodzaju pojawił się dwa stulecia przed Polską, bo w XIII wieku. Obecnie na tym materiale pisze cały świat.

Ekologia a papiernictwo 

Ogromna popularność makulatury ocierała się przez długi czas wręcz o monopol. Trudno było sobie wyobrazić, że jakakolwiek publikacja nie będzie wydana na papierze. Rozwój technologii sprawił jednak, iż obecnie wiele treści ukazuje się w formie elektronicznej. Z punktu widzenia ekologii takie rozwiązanie jest chwalebne. Wiemy, że zbyt nadmierne drukowanie szkodzi środowisku. Coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza do swoich form politykę ekologicznego zarządzania zasobami. Prawie każdy z nas oddaje makulaturę.

Jak dobrać papier do drukarki?

Oczywiście fakt, że coraz więcej treści przesyłamy elektroniczne nie sprawi, że dokumenty papierowe przestaną istnieć. Wielu z nas posiada drukarki, które mocno eksploatuje. Obok tuszu konieczne jest regularne dokupywanie makulatury. Na jakie arkusze powinniśmy się decydować?

Rodzaj urządzenia

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, z jakiego rodzaju urządzenia korzystamy. Inny typ papieru sprawdza się przy drukarce igłowej, a inny przy atramentowej. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić, czy maszyna drukuje metodą atramentową czy laserową!

kolorowy papier do druku

Kolor ma znaczenie

Ryzy makulatury są oznaczane, czy nadają się do wydruku biało-czarnego czy kolorowego. To ważne, by używać odpowiednich arkuszy. Jeżeli chcemy uzyskać żywe, piękne odcienie, należy korzystać z dedykowanego rodzaju papieru. W przypadku wydruków czarno-białych na pewno sprawdzi się papier HP Laserjet, dla wydruków kolorowych lepszy będzie Epson Color Laser.

Nie zapomnij o gramaturze!

Papier ma swoją gramaturę. Jest to jednostka oznaczająca wagę w przeliczeniu na określoną wielkość. Od gramatury zależy m.in. cena ryzy. W polskich sklepach powszechnie dostępne są arkusze 80 g, 160 g, 120 g.

Format to jedno z podstawowych kryteriów

Wszyscy kojarzymy format A4. To uniwersalna wielkość, która przydaje się przy wielu wydrukach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest tak zawsze. Niekiedy konieczne jest uzyskanie wydruków w formacie A3, A5, A6. Oczywiście można ucinać papier, jednakże w praktyce nie wygląda to dobrze. Zwykle lepszym pomysłem jest po prostu zainwestowanie we właściwą ryzę. 

Dodatkowe rady

Jakość papieru jest oznaczana za pomocą liter. Na opakowaniu ryzy powinno znajdować się oznaczenie A, B lub C. Najlepszy jest zdecydowanie pierwszy wariant. Klasa A gwarantuje dobre odwzorowanie kolorów oraz świetny kontrast. Pamiętajmy, że niekiedy warto postawić na rodzaj ozdobny. Tak jest np. w przypadku drukowania wizytówek. Doskonałym pomysłem jest niekiedy skorzystanie z tego kolorowego. Tak naprawdę rzadko kiedy ktoś drukuje na papierze innym niż biały. Dostarczenie CV wydrukowanego na specjalnym papierze z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy.

Na rynku znajduje się także papier powlekany, który jest nieco mniej przezroczysty. Dzięki temu może pokazać lepszy kontrast kolorów. Powlekany idealnie nadaje się do drukowania fotografii lub obrazów. W ofertach wielu firm można znaleźć różnorakie arkusze. Coraz bardziej popularne są m.in. postacie: matowe, z połyskiem, półmatowe, z wysokim połyskiem. Oczywiście nie istnieje idealny rodzaj rysy. Wszystko zależy od gustu, celu drukowania oraz kosztów produkcji.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również