• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Poradnik początkującego grafika, czyli CMYK versus RGB

Jeżeli grafika komputerowa to dziedzina, którą zaczynasz się interesować, warto abyś poznał różnice między paletą kolorów określanych jako CMYK i tą nazywaną paletą RGB. Początki mogą wydawać się nieco przerażające. W końcu tyle jest terminów, programów i rozwiązań, które warto poznać, a każde z nich ma inne przeznaczenie... Warto jednak pamiętać, że projektowanie graficzne staje się coraz ważniejszą dziedziną, szczególnie dla działań marketingowych, które są niezwykle istotne podczas prowadzenia biznesu. W zależności od tego, czy chcesz trafić do swoich przyszłych klientów za pomocą Internetu, czy też wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania, takie jak ulotki czy plakaty, powinieneś wybrać odpowiednią paletę barw. Czym jest CMYK a czym RGB? Czytaj dalej i dowiedz się, którego z tych dwóch modeli używać.

Co to jest RGB i do czego służy?

Paleta RGB to model kolorów, który wykorzystujemy podczas projektowania grafiki przeznaczonej do użytku komputerowego, a więc takiej, którą będziemy wyświetlać na monitorze. Jej przeznaczeniem są strony internetowe, blogi, media społecznościowe czy też różnego rodzaju prezentacje. Litery RGB oznaczają trzy kolory podstawowe, które w odpowiednich proporcjach tworzą pozostałe odcienie. Litera R to kolor czerwony (ang. red), G to zielony (ang. green), natomiast B to niebieski (ang. blue). Każdy z tych kolorów może przyjąć wartość od 0 do 255, co daje nam w sumie ponad 16 000 000 wariantów barwnych. Model RGB został stworzony tak, aby odwzorowywać sposób, w jaki widzi ludzkie oko i zawiera w sobie wszystkie kolory, jakie może wyświetlić Twój monitor. Przy kreowaniu tego rodzaju grafiki posługujemy się skalą w pikselach. Plik przygotowany z użyciem palety RGB możemy zapisać w formacie .png, .gif, .bmp, .pdf oraz .jpg.

Co to jest CMYK i do czego służy?

Czym jest osławiony CMYK? Najprościej mówiąc, paleta kolorów CMYK to paleta, którą wykorzystujemy podczas projektowania grafiki przeznaczonej do druku. Litery CMYK oznaczają kolory tonerów, które znajdują się w każdej drukarce umożliwiającej druk kolorowy. Oznaczają one kolejno kolor niebieski (ang. cyan, czyli C), karmazynowy (ang. magenta - M), żółty (ang. yellow- Y) oraz czarny (black - K). Z mieszaniny tych czterech tuszy może powstać aż milion różnych wariantów kolorystycznych! Każdy z nich otrzymujemy dzięki łączeniu wspomnianych czterech barw w określonych proporcjach, które definiujemy za pomocą wartości procentowych. Kiedy projektujesz grafikę przeznaczoną do druku, istotny jest format docelowy. To on wyznacza rozmiar przygotowywanej przez nas grafiki. Określając jej wielkość, posługuj się skalą w milimetrach. Tak przygotowane pliki zapisujemy w formatach .pdf, .jpg, .tif, .eps oraz .ai - wszystko zależy od tego, jakiego programu używasz i jaki format preferuje drukarnia, w której zlecisz swoje zamówienie. Sprawdź to, zanim wyślesz swój plik do realizacji, bo może się okazać, że Twoja ulubiona drukarnia nie posiada oprogramowania, które pozwalałoby na otworzenie i wydrukowanie Twojej pracy.

wzornik CMYK

Paleta kolorów odpowiada przeznaczeniu grafiki!

Jak widzisz, kluczem do wybrania odpowiedniej palety barwnej, jest odpowiedź na pytanie, do czego ma służyć ta konkretna grafika, którą przygotowujesz? Jej przeznaczenie jest najistotniejszą informacją, jakiej potrzebujesz już na początku tworzenia projektu. Jeżeli wiesz, czy Twoja grafika stanie się np. zdjęciem w tle na Facebook'u czy też małą ulotką, która zostanie wręczona przechodniowi, odpowiedź na pytanie CMYK czy RGB staje się banalnie prosta!

Dobra drukarnia - klucz do poligraficznego sukcesu

Jeżeli przygotowujesz plik do druku, możesz się spodziewać, że Twój projekt na komputerze będzie się nieco różnił od tego, co zobaczysz na papierze czy płótnie. W końcu przed wydrukiem wyświetlasz je na monitorze, który "myśli" paletą RGB, jest skalibrowany w konkretny sposób, oświetlony w konkretny sposób i tak dalej. To, w jaki sposób drukarka (która pracuje w palecie CMYK) odda kolor Twojej pracy, również zależy od kilku parametrów. Na ostateczny wynik kolorystyczny ma wpływ między innymi jakość atramentów, które znajdują się w urządzeniu drukującym. Jeżeli jednak zlecasz wydruk w dobrej drukarni, powinieneś być spokojny o gatunek materiałów eksploatacyjnych.

Największy pomocnik grafika - wzornik CMYK

Aby dobrać kolor, który na papierze będzie wyglądał dokładnie tak jak chcesz, możesz posłużyć się prostym narzędziem, jakim jest wzornik CMYK. Czym on jest? To wzornik w formie książki lub papierowych pasków, przypominających zakładki do książki, na których nadrukowane są kolory w palecie CMYK. Obok koloru znajdziesz liczby, określające wartość, które przyjmują poszczególne kolory składowe, aby finalnie złożyły się właśnie na tę barwę, której oczekujesz. Oczywiście żaden z wzorników nie przedstawia wszystkich możliwości kolorystycznych; jeżeli jednak poświęcisz na to odrobinę czasu, możesz wybrać taki, który będzie dość uniwersalny, czy też taki, który sprosta Twoim indywidualnym oczekiwaniom. Podczas wyboru wzornika zwróć uwagę na to, czy jest on powlekany, czy też nie. Odcień tego samego koloru określonego w palecie CMYK będzie inny, w zależności od tego, jaki papier wybierzesz.

Zacznij przygodę z grafiką już dziś!

Pierwsze kroki stawiane na polu grafiki komputerowej i projektowania graficznego mogą być trudne, jednak nie zniechęcaj się zbyt szybko. Próbuj różnych możliwości, wrzucaj swoje dzieła do sieci, drukuj je na różnych papierach, wykorzystując różną technologię druku i znajdź to, co podoba Ci się najbardziej. Niezależnie od wyników, zawsze pamiętaj, że zabawa z grafiką komputerową powinna przynosić Ci przyjemność. Teorię już znasz, teraz czas na praktykę. Powodzenia!

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również