• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Kilka kroków do wymarzonego biura

Odpowiednie urządzenie biura to nie tylko wstawienie do pomieszczenia kilku mebli i zaproszenie pracowników do pracy. By zapewnić sobie i innym odpowiednią efektywność oraz wysoką jakość wykonywanych zadań, warto odpowiednio wcześnie zaplanować wystrój wnętrza biurowego. Zapewni to komfort psychiczny i zaspokoi poczucie estetyki nasze i naszych współpracowników, dzięki czemu przychodzenie do biura nie będzie przykrym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością. 


Zasady Feng Shui


Popularne Feng Shui to sztuka ustawiania mebli i komponowania dodatków ze sobą w taki sposób, by przepływ energii był odpowiedni, a dzięki temu samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu lepsze. Pozytywna energia, jak wiadomo, wpływa pozytywnie na człowieka, a dzięki temu także i na pracę, którą wykonuje. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym zasadom. 


Ustawienie mebli biurowych


Po pierwsze, meble biurowe. Warto ustawić biurka tak, by siedzący przy nich pracownicy mieli widok na salę i wchodzące do niej osoby, oraz żeby ściana znajdowała się za ich plecami. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Niewskazane jest siadanie twarzą do ściany, gdyż blokuje to energię twórczą i kreatywność. Wolna przestrzeń wokół sprzyja twórczemu myśleniu, warto więc tak zagospodarować pomieszczenie, by nie powodować wrażenia ciasnoty. 


Sprzęty i urządzenia wielofunkcyjne oraz ich miejsce w biurze


Po drugie – urządzenia. Środek pomieszczenia to nie jest dobre miejsce na to, by ustawić tam drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, mogą bowiem zakłócić przepływ energii i przytłoczyć nieco biuro, stwarzając poczucie ciężkości. Znacznie lepiej umieścić sprzęty tego typu bliżej ścian, co pozwoli jednocześnie uzyskać wrażenie większej przestronności. Nie wolno także zapominać o tym, by komputery, które są właściwie najważniejszym sprzętem w biurze, były dobrej jakości. Szczególnie dotyczy to monitorów. Korzystanie z wszelkich urządzeń w biurze powinno być wygodne i intuicyjne.


Kolory mają znaczenie


To, na jakie barwy pomalowane zostaną ściany biura, ma ogromne znaczenie i wpływa na efektywność pracowników. Jasne, optymistyczne barwy przyczyniają się do lepszego nastroju osób przebywających w danym pomieszczeniu; zwiększają także kreatywność, wskazaną szczególnie przy zawodach takich jak grafik czy copywriter. W przypadku osób wykonujących zawody związane z finansami czy administracją, lepiej sprawdzą się barwy stonowane, wpadające w szarości, jednak nadal dalekie od ciemnych. Takie odcienie mogą bowiem wyglądać dość smutno, a przy tym powodować poczucie przygnębienia i obniżać efektywność pracowników. Jasne kolory, poza dobrym wpływem na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu, pomogą także optycznie powiększyć niewielkie biuro. 


Dodatki są ważne


Wyposażenie biura to nie tylko meble, materiały czy artykuły biurowe. Warto postawić w pomieszczeniu na akcent dekoratorski w postaci obrazu czy plakatu, a także zielonej rośliny. Takie ozdoby sprawiają, że w pomieszczeniu robi się przyjemniej i przytulniej. Poza tym zieleń wpływa pozytywnie na człowieka oraz powoduje, że staje się on spokojny i pracuje wydajniej. 
 

Porządek i ład


By w biurze pracowało się przyjemnie, a co najważniejsze wydajnie, powinien być zachowany w nim odpowiedni porządek. Każde miejsce pracy to także materiały biurowe, dokumenty i notatki, które powinny być uporządkowane w odpowiedni sposób. Dobrze więc mieć na wyposażeniu segregatory, które pomogą utrzymać porządek w dokumentach. Wszystko powinno mieć swoje miejsce, dzięki czemu można uniknąć chaosu. Warto także wstawić do biura kilka regałów, które idealnie sprawdzą się do przechowywania dokumentacji i wszelkich ważnych notatek czy korespondencji. Oczywistym jest, że w uporządkowanej przestrzeni każdemu pracuje się lepiej i przyjemniej.

Kilka prostych, ale ważnych zasad pomoże odpowiednio zaplanować wygląd biura i wyposażyć je w niezbędne sprzęty. Wystarczy odpowiednie ustawienie mebli, by pracownicy czuli się w pracy dobrze i by wykonywali zadania efektywniej i bardziej sprawnie. Dlatego warto zadbać o to, by biuro urządzone zostało wygodnie i funkcjonalnie.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również