• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Czy dzierżawa drukarek jest bardziej opłacalna od zakupu i leasingu?

Wielu właścicieli firm nie wyobraża sobie innego modelu biznesowego niż nabycie sprzętu i urządzeń kopiujących i drukujących. Rzeczywiście, kupując drukarkę, możesz być pewien, że jest ona teraz twoją własnością i możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz, na przykład przekazać jako darowiznę lub sprzedać. Jednak zakup wiążę się z koniecznością natychmiastowego wyłożenia pełnej sumy za dane urządzenie. Dlatego w niektórych przypadkach lepszym wyjściem jest dzierżawa drukarki lub leasing.

Zakup

Po pierwsze ceny sprzętu potrafią zaskoczyć. Aby kupić wysokiej jakości drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, musisz się liczyć z wydatkiem kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Kolejnym niuansem jest to, że materiały eksploatacyjne dostarczone z urządzeniem początkowo szybko się wyczerpią. Jest to powszechna sztuczka marketingowa producentów. Wkrótce będziesz musiał ponownie odwiedzić sklep, aby uzupełnić zapas tonera lub atramentu. Jesteś też narażony na ewentualne koszty związane z każdą awarią sprzętu po gwarancji.

Wynajem drukarki: wady i zalety takiego rozwiązania

Oczywistą zaletą wypożyczania urządzeń drukujących jest to, że nie musisz płacić pełnego kosztu urządzenia, a także płacić za naprawy, tankowanie kartridży i tym podobne rzeczy. Wszelkie usługi związane z naprawą, wymianą części oraz uzupełnieniem materiałów eksploatacyjnych będzie świadczyła firma zajmująca się wynajmem sprzętu biurowego. Wygodne, prawda? Ponadto zawsze masz możliwość wymiany wynajmowanego przedmiotu na bardziej odpowiedni ze względu na wzrost ilości pracy lub z innych ważnych powodów. Jedyną wadą tego typu użytkowania urządzenia wielofunkcyjnego jest to, że niestety nie jesteś jedynym właścicielem urządzenia i nie możesz go sprzedać ani przekazać.

Kupujesz czy wynajmujesz?

Jednym z głównych argumentów przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie jest cena. W jakich przypadkach wynajem będzie bardziej opłacalny niż kupno? Koszt wynajmu długoterminowego urządzenia wielofunkcyjnego zależy głównie od ilości wydruków miesięcznie. Im więcej Twoja firma wykonuje wydruki na konkretnym sprzęcie, tym mniejszy będzie koszt jednej kopii, a tym samym sam koszt. Na przykład, jeśli firma drukuje 5000 stron miesięcznie, wynajmowanie jest już bardziej opłacalne niż kupowanie drukarki. Jeśli każdy pracownik potrzebuje osobistej drukarki, wynajem w tym przypadku raczej nie będzie opłacalny.

Leasing

Leasing jest korzystny dla wszystkich uczestników transakcji: jedna strona otrzymuje zarówno pożyczkę, która jest spłacana etapami, jak i niezbędny sprzęt; drugą strona - odsetki od kredytu i gwarancja spłaty kredytu, gdyż przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy (lub banku, który finansuje leasing), do czasu pełnego rozliczenia się stron. Leasing to obecnie jest to jeden z najczęstszych schematów finansowych przy zakupie drogiego sprzętu. Leasing jest związkiem pomiędzy kupnem, sprzedażą a kredytem. Oznacza to, że kupujący nie będąc jeszcze faktycznym właścicielem, a zatem nie ponosząc pełnej odpowiedzialności za stan zakupionego sprzętu, wykorzystuje go do celów biznesowych.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również