• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Praca w przyszłości – co się zmieni, czego się spodziewać?

Przyszłość zawsze jest olbrzymią tajemnicą, o której myślimy z podekscytowaniem – zastanawiamy się, co też przyniesie i jakie jeszcze nowinki wprowadzi do powszechnego użycia. Szczególnie jest to widoczne teraz, gdy w ciągu niewielkiego okresu czasu potrafi się zmienić bardzo wiele, a technologia jest stale udoskonalana. Pojawia się więc także pytanie odnoszące się do pracy – jak będzie wyglądała za kilka/kilkanaście lat? Jak w przyszłości będą wyglądały biura, w których już teraz pracuje większość osób? 

Zmiany na rynku pracy 

Oczywiście, nikt z nas nie może być pewny jak będzie wyglądała przyszłość – zapewne przyszłe pokolenia z niektórych naszych teorii będą śmiały się tak samo, jak my śmialiśmy się z dawnych opinii na temat roku 2000, czy też 2015. Jak wiadomo, niektóre przewidywania nie sprawdziły się – inne jednak znalazły swoje potwierdzenie. Ponadto współcześnie o wiele wyraźniej zaznaczają się poszczególne trendy, które – jeśli nadal będą się tak rozwijać – doprowadzą do z góry przewidywalnego finału. 

Zmiany na rynku pracy najprawdopodobniej podążą w tym kierunku, że pewne współczesne zawody w ogóle przestaną istnieć. Pojawią się jednak w ich miejsce nowe, choć nie zapełnią powstałej luki. Jej zapełnianie nie będzie jednak w ogóle konieczne, ponieważ już niebawem na rynku pracy dominować będą znacznie osoby młode. A – jak wiadomo – społeczeństwo się starzeje, tak więc więcej osób będzie znajdować się na emeryturze, bądź niebawem na nią odchodzić, niż dopiero rozpoczynać karierę, albo być na jej początku. Młodych jest mniej niż dawniej – rynek pracy i tak będzie się o nich upominał. To jednak nie wszystkie zmiany – z uwagi na automatyzację, część zawodów przestanie być w ogóle wykonywana, za to nowe będą miały za zadanie głównie obsługę nowych urządzeń i oprogramowania. Nie jest to dobra informacja dla współcześnie pracujących – trzeba stale podnosić swoje kwalifikacje i iść z postępem, jeśli się nie chce przegrać starcia z młodszymi.

Milenialsi na rynku pracy 

Pokolenie milenialsów to grupa osób, urodzonych w latach 1983 – 2000. To osoby z przełomu wieków, które jako młode weszły w nowe tysiąclecie i znakomicie znają się na elektronice, jednocześnie cały czas idąc z postępem. Nie są im obce nowinki technologiczne – wręcz na nie czekają. Umieją przystosowywać się do nowych warunków i to właśnie za ich sprawą zmieni się jakość oraz kultura pracy w przyszłości. 

Milenialsi, postęp technologiczny

Jak już wspomniano wcześniej, do roku 2020 – wedle przewidywań – zniknie aż 7 milionów miejsc w pracy, licząc je w 15 najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państwach na świecie. Na ich miejscu pojawi się około 2 miliony nowych. Zdecydowanie zyskają jednak te zawody, które można wykonywać zdalnie, pracując w dowolnym miejscu dla dowolnego klienta online. Upodobanie do wirtualnych rzeczy sprawi też, że zmieni się wygląd istniejących biur – już teraz zyskują bardzo te co-workingowe, gdzie każdy przychodzący może pracować dla kogoś innego, ale wszyscy spotykają się w jednym miejscu, motywując nawzajem do działania, a biurka wynajmując sami na godziny. W ten sposób wszelkie dokumentacje przeniosą się raczej do jeszcze lepszych maszyn i jeszcze lepiej opracowywanych programów. Zrezygnujemy ze zwykłych kartotek i jednocześnie wprowadzimy do swoich biur nowe rozwiązania – jak małe drony-kamery, czy drzwi otwierane przy pomocy skanu siatkówki oka. Już teraz coś takiego jest możliwe, ale po prostu niebawem się upowszechni.

Nowoczesne biuro, nowoczesne wnętrze

Współcześni młodzi ludzie czasem mają ochotę aranżować swoje mieszkania na dawniej obowiązujące style, jednak w większości pragną mieszkać i pracować we wnętrzach nowoczesnych. Istnieją sposoby na podniesienie kreatywności pracowników, o czym współcześni właściciele firm wiedzą – dlatego zwracają uwagę na dobranie właściwych kolorów, ustawienie ergonomicznych mebli i zastosowanie dodatków, które usprawnią każdą pracę. Wnętrza powinny być motywujące, a trend będzie szedł jeszcze bardziej w kierunku indywidualizmu – by każdy z pracowników mógł zaznaczyć swoje miejsce i swoją osobowość. 

Oprócz pomieszczeń do pracy w grupie, gdzie będą prowadzone konferencje i gdzie będą odbywały się dyskusje, biura będą posiadały również przestrzenie open space, do pracy w samotności, jeśli ktoś woli. Na pewno w każdym będą się też znajdować kąciki relaksu, co dawniej byłoby nie do pomyślenia, a co obecnie – jak wiadomo – pozwala pracownikom się odstresować i tym samym podnieść ich wydajność w kolejnych godzinach pracy. Jeśli zaś mowa o nowoczesnych pomieszczeniach, warto też dodać, że i ubiór w przyszłości będzie bardziej nowoczesny. I nie chodzi tu wcale o nowe wzory, żywsze kolory czy inne materiały, lecz o rozwijającą się tekstronikę użytkową, łączącą elektronikę, włókiennictwo, automatykę, metrologię i informatykę. Jeśli więc ktoś nie będzie pracował w biurze, z pewnością będzie wykonywał pracę w bezpiecznych warunkach – zabezpieczony od zagrożeń przy pomocy specjalnych kombinezonów. Już teraz one istnieją, jednak są stale udoskonalane, więc na pewno odegrają wielką rolę w przyszłości.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również