• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Dobrze oświetlone biuro to podstawa wydajnej pracy!

Światło naturalne przede wszystkim

Rodzaj światła ma niezwykle duże znacznie jeśli chodzi o jego wykorzystanie w różnego typu pomieszczeniach biurowych. Nie bez powodu, zarówno na etapie projektowania, jak i aranżacji takich przestrzeni, przykłada się wyjątkowo dużą uwagę do tego, aby znajdowało się w nich jak najwięcej światła naturalnego. Ma ono bowiem pozytywny wpływ na nasze ogólne zdrowie oraz koncentrację w pracy. Przy świetle sztucznym nasze oczy męczą się zdecydowanie szybciej, co ma też bezpośredni wpływ na naszą efektywność.

Oświetlenie pomieszczeń biurowych - normy

Zgodnie z zaleceniami, wszystkie stanowiska pracy w pomieszczeniach biurowych, ustawia się w taki sposób, aby padała na nie jak największa ilość światła dziennego. I to właśnie między innymi z tego powodu, wykorzystywane są w nich sporych rozmiarów, przejrzyste okna.

Biurowe oświetlenie sufitowe

Każdy z nas chciałby pracować w przeszklonych pomieszczeniach, na przykład w wieżowcach, do których dostaje się mnóstwo naturalnego światła. Niestety, nie zawsze możliwe jest stworzenie biura w takim miejscu, a sprawę utrudnia również fakt, iż w krótkie, zimowe czy po prostu pochmurne dni, nie możemy liczyć na zbyt wiele światła dziennego. Dlatego też, każde pomieszczenie biurowe należy wyposażyć w odpowiedni system oświetleniowy.

W wielu przypadkach stosowane są świetlówki liniowe, które zapewniają energooszczędność, ale co najważniejsze równomiernie oświetlają całą przestrzeń. Poza tym, w biurach często używa się też opraw kloszowych albo rastrowych.

biurowe oświetlenie

Dodatkową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru głównego źródła światła w biurze jest wskaźnik oddawania barw. Jeśli chodzi o tego typu przestrzenie, to nie powinien przekraczać on 80 Ra, gdyż dzięki temu zastosowane oświetlenie będzie skuteczną alternatywą dla światła naturalnego.

Biurowe oświetlenie systemowe

Oświetlenie biurowe to nie tylko główne źródło światła, ale również co najmniej kilka źródeł miejscowych. Warto postawić chociażby na lampki biurkowe umieszczane na każdym stanowisku pracy, albo dodatkowe lampy na ścianach. Mogą to być na przykład oprawy świecące światłem odbitym, albo punktowe źródła mocowane na regulowanej głowicy. W przypadku wspomnianych już lampek biurkowych należy z kolei wybierać te, które posiadają regulowany kąt nachylenia głowicy. Dzięki temu, każdy pracownik będzie mógł decydować o tym, w którym miejscu ma się koncentrować wiązka światła. Warto także pamiętać o tym, że osoby praworęczne powinny ustawiać lampkę po lewej stronie biurka, a leworęczne odwrotnie.

Rodzaje oświetlenia biurowego

Wystrój pomieszczenia ma również spore znaczenie, gdyż właśnie na jego podstawie należy decydować o tym, czy barwa oświetlenia biurowego ma być chłodniejsza, czy też cieplejsza. Pamiętajmy też, że na odpowiednim oświetleniu pomieszczenia, w którym się pracuje, nie można pod żadnym pozorem oszczędzać.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również