• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Praca bez artykułów biurowych

Na pracę biurową wpływa wiele czynników. Głównym z nich jest oczywiście samopoczucie pracownika, jednak duży wpływ ma także wyposażenie biura. Jeśli pracujesz umysłowo, meble biurowe czy urządzenia wielofunkcyjne są przedmiotami niezbędnymi. A artykuły biurowe? Czy pracownik jest w stanie obyć się bez długopisów i papieru? Można zastąpić je nowoczesnymi technologiami? Przekonajmy się.

Usunięcie artykułów biurowych

Tomek postanowił, że w jego biurze nie będą używane artykuły biurowe – Kraków to coraz bardziej nowoczesne miasto, czas więc postawić na technologię. Kazał pracownikom spakować wszystkie zszywacze, dziurkacze, a nawet długopisy do kartonowych pudełek i zanieść je do magazynu. Był nieco zestresowany zaistniałą sytuacją, postanowił jednak nie rezygnować z kontrowersyjnego pomysłu. Podejrzewał, że najbliższa przyszłość przyniesie ogromne zmiany. Chciał, żeby jego firma byłą pierwszą w Krakowie, która się do nich zastosowała. Dlatego postanowił nie czekać na oficjalną informację o potrzebie usunięcia artykułów biurowych i zastąpienia ich technologią.

Czy Tomek podjął słuszną decyzję? Pozbywając się wszystkich materiałów biurowych z biura, zaburzył standardowy typ pracy swoich podwładnych. Ludzie, którzy codziennie drukowali arkusze, teraz musieli przerzucić się na dokumenty w wersji elektronicznej. A co z długopisami? Zaprzestano robienia notatek na papierze, zastępując je krótkimi informacjami stworzonymi w pamięci urządzeń mobilnych. Tomek wydawał się być zachwycony swoim pomysłem. Czy na pewno dokładnie przemyślał usunięcie artykułów biurowych?

Poślę po długopis

Problemy zaczęły się tego samego dnia. Do firmy Tomka przyszła masa przesyłek, których odbiór musiał potwierdzić podpisem w odpowiednim miejscu.
– Nie mam długopisu – powiedział od razu. – U nas nie używa się tak starodawnych artykułów biurowych.
– Nie używa? – Kurier był wyjątkowo zdziwiony. – Dlaczego?
– Bo są już przeżytkiem. Szukamy lepszych, technologicznych rozwiązań.
– Czy w takim razie podpisze Pan te dokumenty interaktywnym wskaźnikiem? Biuro bez materiałów biurowych to nie biuro!
– Poślę kogoś do magazynu po długopis – stwierdził.

Obecnie w każdej sekundzie na świecie sprzedaje się około 60 długopisów. To artykuły biurowe niezbędne – zarówno w biurach, jak i w domach, a nawet sklepach czy na budowach. Bez nich praca nie będzie możliwa. Zawsze znajdzie się dokument, który trzeba podpisać lub data, którą należy wprowadzić do papierowego kalendarza osobistego. Materiały biurowe takie, jak długopis nie wychodzą z mody. Pomimo swojej wiekowości – w tym roku mija 72. rocznica oficjalnego wprowadzenia go na rynek – jest to artykuł biurowy, o którym świat prędko nie zapomni.

Poślę po papier

– Panie Tomku! Panie Tomku!
– Co się stało? – zapytał z przejęciem.
– Klient zażyczył sobie umowy w wersji papierowej! Co mam teraz zrobić?
– Powiedz mu, że nasze biuro jest zbyt nowoczesne i nie korzystamy tutaj z artykułów biurowych, takich jak papier.
– A jeśli zrezygnuje przez to ze współpracy? Biuro bez materiałów biurowych to nie biuro!
– Poślę kogoś do magazynu po papier – stwierdził.

Niewątpliwie najbardziej zaskakującym pomysłem w historii, dotyczącym tego artykułu biurowego, było zastosowanie go do wyrobu zbroi. Papier towarzyszy ludzkości o wiele dłużej, niż inne materiały biurowe. Zna go nawet starożytność. Jak mógłby po tak wielu latach po prostu zostać zapomnianym? Większość ludzi, poza różnego rodzaju umowami czy dokumentami elektronicznymi, żąda również kopii na papierze. Odbieranie przesyłek pocztowych również najczęściej wymaga podpisu właśnie na arkuszu.

przyrządy biurowe

Poślę po zszywacz i zszywki

Kolejną osobą, która przyszła do Tomka z problemem była jego sekretarka.
– Co ja mam zrobić z tą stertą dokumentów? Jak je uporządkować?
– Włóż do szafki i zostaw.
– Tak po prostu? Potrzebuję zszywacza i zszywek! Bez tych artykułów biurowych wszystko się pomiesza, albo zgubi.
– Spróbuj uporządkować to inaczej, na przykład… – zawahał się.
– Na przykład jak? Biuro bez materiałów biurowych to nie biuro!
– Poślę kogoś do magazynu po zszywacz i zszywki – stwierdził.

Jak widać, w biurze potrzebne są nie tylko materiały biurowe, takie jak długopis czy arkusze papieru. Aby zachować porządek, przydadzą się również inne, na przykład zszywacz. Bez niego praca może być bardzo utrudniona, a dokumenty będą bez przerwy się mieszać. Warto pozbywać się artykułu biurowego, który tak bardzo ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych? Oczywiście nie wykona on swojego zadania bez zszywek, które również powinny mieć swoje miejsce w każdym biurze. Pozbywanie się tych artykułów jest poważnym błędem. Ciężko będzie utrzymać porządek bez nich.

Poślę po pozostałe artykuły biurowe

– Dokumenty są już ładnie zszyte, ale co teraz? Nie mamy segregatorów, skoroszytów, koszulek, ani nawet kuwet biurkowych, a przecież nie włożymy arkuszy prosto do szafy!
– Kolejna osoba przychodzi dziś do mnie, żeby powiedzieć, że nasze biuro nie radzi sobie bez materiałów biurowych. Dlaczego tak jest?
– Ponieważ to prawda. Takie artykuły są niezbędne do pracy. Nie powinieneś pozbywać się ich z otoczenia. Biuro bez materiałów biurowych to nie biuro!
– Poślę kogoś do magazynu po pozostałe artykuły biurowe – stwierdził.

Jak widać, pomysł Tomka nie był dobry. Przez schowanie materiałów do magazynu, bardzo utrudnił pracę wielu osobom, a niektórym całkowicie ją uniemożliwił. Wykonywanie obowiązków zawodowych w biurze bez artykułów biurowych nie jest możliwe. Nie bez powodu do ich nazwy dodaje się przymiotnik „biurowe”. Nie warto więc pozbywać się ich z otoczenia tylko po to, żeby stać się bardziej nowoczesnym. Biuro bez materiałów biurowych, to nie biuro!

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również