• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Bądź zielony! Proste sposoby na ekologiczne biuro i droga do wygranej

Ochrona środowiska jest bardzo ważna - z tym stwierdzeniem zgodzą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Wielu spośród nas uważa, że my, osoby prywatne, nie mamy żadnego wpływu na los otaczającej nas przyrody. Sądzimy, że ochroną środowiska powinny zajmować się potężne instytucje, ministerstwa oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, zdecydowane działania i rozporządzenia na poziomie państwowym oraz międzynarodowym są niezbędne, jednak każdy z nas może przyczynić się do tego, że będzie żyło nam się lepiej. Aby przyczynić się do ochrony środowiska w przestrzeni biurowej nie trzeba dużych środków czy nakładu pracy. Najważniejsze są chęci i świadomość tego, co możemy zrobić, aby nasza firma była bardziej ekologiczna i przyjazna środowisku. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dotyczących ekologii w biurze, a także informacje o fantastycznych nagrodach. Czytaj dalej!

 

Postaw na segregację

 

W każdej firmie każdego dnia powstaje bardzo dużo odpadów. W zależności od tego, w jakiej branży pracujesz, są to śmieci innego rodzaju. W przestrzeni biurowej często dominują odpady papierowe. Oprócz tego w naszych śmietnikach znajduje się dużo plastikowych butelek, a także styropianowych opakowań po spożywanych w czasie przerw posiłkach. Nie brakuje także resztek jedzenia, pozostałości po wypitej kawie czy zużytych torebek herbaty. Podstawowym sposobem na to, aby chronić środowisko naturalne jest segregacja śmieci. W firmowej kuchni postaw kilka koszy, oznaczone odpowiednimi kolorami. Zadbaj o to, aby makulatura trafiała do innego pojemnika niż plastik, a ten z kolei do innego niż tzw. bioodpady. Mała zmiana w Twoim biurze do duża zmiana dla przyrody. Wyobraź sobie, jak wspaniale byłoby, gdyby wszyscy pracownicy biurowi segregowali śmieci! Twoja firma może być początkiem zielonej postawy Twoich pracowników, którzy prawdopodobnie przeniosą te dobre praktyki do swoich domów.

oszczędzaj papier biurowy

 

Odzyskaj kontrolę nad papierem

 

Zatrzymajmy się chwilę przy temacie papieru. W warunkach biurowych to jeden z najważniejszych surowców. Używamy go codziennie, drukując umowy, faktury, oferty handlowe i wiele innych dokumentów. Jeżeli kondycja środowiska naturalnego leży Ci na sercu, koniecznie przemyśl to, czy nie wykorzystujesz zbyt dużej ilości papierowych arkuszy. Kupując papier ksero, wybieraj ten pochodzący z recyklingu. Dodatkowo, aby zredukować ilość kupowanych ryz, drukuj dwustronnie, kiedy tylko to możliwie. Jak najwięcej dokumentów zapisuj i czytaj, używając w tym celu komputera i wirtualnych chmur. Jeżeli możesz, pisz maile zamiast listów, a kiedy drukujesz edytowalny tekst, zmniejsz marginesy, aby zajmował on jak najmniej stron. Możesz też zmniejszyć interlinię oraz rozmiar czcionki - tekst nadal będzie czytelny, a Ty podczas wydruku jednego tylko dokumentu, możesz zaoszczędzić nawet kilka arkuszy papieru. Pomyśl o tym, jaka to oszczędność w skali miesiąca czy roku!

 

Rzuć światło na oświetlenie

 

Oszczędzanie energii elektrycznej to równie ważny aspekt, służący ochronie środowiska. Pierwszym krokiem ku temu, aby zminimalizować zużycie prądu w Twoim biurze, jest zmiana żarówek na bardziej energooszczędne. Zapomnij o tradycyjnych żarówkach i postaw na oświetlenie LED. Nawet kiedy zainstalujesz już energooszczędne żarówki, nie używaj ich bez potrzeby! Korzystaj ze światła dziennego, kiedy tylko się da. Jeżeli jest taka potrzeba, przestaw swoje biurko w pobliże okna. Pamiętaj, że światło słoneczne jest lepsze nie tylko ze względów ekologicznych - badania udowodniły. że jest ono zdrowsze dla naszych oczu i mniej męczy wzrok.

ptak, natura, ekologia

Popłyń z prądem ekologii

 

Aby oszczędzić jeszcze więcej energii, zastanów się, w jaki sposób korzystasz ze swojego komputera. Jeżeli odchodzisz od niego na dłużej niż 25 minut, wyłącz go całkowicie lub włącz hibernację. Ustaw swój komputer tak, aby podczas krótszej przerwy automatycznie przełączył się w tryb stand-by. Wyłączaj te urządzenia, których nie używasz w danej chwili - zwróć uwagę przede wszystkim na drukarkę, kopiarkę oraz niszczarkę. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie pozostawiaj ich w trybie gotowości. Dzięki tym prostym czynnościom przysłużysz się środowisku, a ponadto zaoszczędzisz niemało pieniędzy na rachunkach za prąd. A to wszystko bez żadnego wysiłku!

 

Weź udział w konkursie i wygraj!

 

Skoro zależy Ci na przyrodzie, z pewnością lubisz podziwiać jej piękno. Czy zachwyca Cię zieleń liści i traw? Czy masz swoje ulubione kwiaty? A może uważasz, że najlepszy wypoczynek, to wypoczynek na łonie natury? Jeżeli tak, konkurs "Po stronie natury" z pewnością jest dla Ciebie! To konkurs ogłoszony przez magazyn National Geographic we współpracy z firmą Żywiec Zdrój. Zadaniem uczestników jest przedstawienie "piękna natury, o którą powinniśmy wspólnie dbać" za pomocą fotografii cyfrowej. Co ciekawe, tegoroczna edycja tego konkursu adresowana jest zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci! Fotograficzny konkurs National Geographic to wyjątkowa okazja do tego, aby spędzić czas na łonie natury, zachwycić się jej urodą oraz... wygrać fantastyczne nagrody! Dla zwycięzców przygotowano m.in. vouchery na wycieczkę z biurem podróży Itaka, kolorowe aparaty Polaroid oraz piękne książki National Geographic. Aby wziąć udział w konkursie, wejdź na stronę national-geographic.pl/po-stronie-natury i zgłoś swoje zdjęcia do 28 maja 2017 roku. Powodzenia!

 

 

 

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również