• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli myszki komputerowe w mediolańskim stylu


Nie ma to jak styl lat 80. - postmodernistyczny szał kolorów i wzorów, lekkie formy, nasycone barwy i zabawa kształtem. Czy znasz grupę designerów, działających pod nazwą Memphis? Choć większości z nas określenie to mówi niewiele, ich projekty i pomysły tkwią w naszych umysłach. Włoscy projektanci z grupy Memphis zmienili oblicze XX-wiecznego designu, a echo ich idei do dziś odbija się wyraźnym echem we współczesnym wzornictwie, czego dowodem jest przepiękna kolekcja myszek komputerowych marki Logitech.

 

Uwaga, nadchodzi nowe!

 

Grupa Memphis powstała w roku 1981 w Mediolanie, z inicjatywy Ettore Sottsassa. Już samo miejsce, w którym narodziła się idea stworzenia kooperacji awangardowych designerów i architektów wskazywało na to, że będzie to projekt niezwykły, tworzący dzieła pełne stylu i klasy. Tak też się stało! Projektanci z grupy Memphis już na pierwszym spotkaniu zaczęli pracę - szkicowali pomysły, inspirując się takimi nurtami jak Pop Art, kicz, Art Deco, nie stroniąc przy tym od tematyki futurystycznej.

 

Przepiękne obrzydliwości

 

Artyści z grupy Memphis stawiali się w opozycji do modernizmu. Odrzucili jeden z jego najważniejszych postulatów, który mówił, że forma przedmiotu ma podążać za jego funkcją. Ettore Sottsass, Alessandro Mendini, Andrea Branzi i wielu innych zaczęli tworzyć według własnych zasad, za nic mając zastane oczekiwania co do stylu i wzornictwa użytkowego. Ich projekty dość szybko podbiły serca Europejczyków, jednak na największą popularność stworzonego przez siebie stylu artyści z grupy Memphis musieli poczekać do początku lat 90. To właśnie w tym czasie ich koncepcje wywarły znaczący wpływ na design mebli, architektury oraz przedmiotów codziennego użytku. Wcześniej przepełnione kolorem projekty grupy Memphis nazywane były "dziwacznymi", "niezrozumiałymi" i "odrażającymi". Określano je nawet jako "małżeństwo z przymusu pomiędzy Bauhausem a Fisher-Price"!

nowoczena myszka do komputera

Trochę retro, trochę modern

 

Dzisiaj lekki, humorystyczny design w stylu projektantów z Mediolanu wraca do łask. Ten trend obserwujemy w modzie, projektach przedmiotów codziennego użytku, a także w architekturze, w tym również w aranżacji przestrzeni biurowych. Odważne zestawienia kolorów, geometryczne wzory i wyraziste, czarne linie pojawiają się we wnętrzach wielu biurowców. Styl lat 80. upodobała sobie przede wszystkim branża kreatywna. Żywa paleta barw i poczucie humoru z poprzedniego stulecia pobudzają kreatywne myślenie i stymulują do wydajniejszej pracy. To styl niezwykle żywiołowy i plastyczny, dlatego pokochali go przede wszystkim graficy, projektanci, architekci, a także pr-owcy i marketing menagerowie. Piękną cechą stylu Memphis jest to, że może nam on towarzyszyć tylko w postaci dodatków. Nie musimy rearanżować całego biura i stawiać wszystkiego na głowie. Wiele polskich biur nadal stawia na dość zachowawczy styl, oparty na prostych meblach i fotelach do komputerów, bez większej ekstrawagancji. W takich przestrzeniach kolorowe akcenty rodem z Mediolanu odnajdą się bez trudu! Białe lub szare ściany mogą wydawać się nudne, ale są one fantastycznym tłem dla kolorowych, geometrycznych, starannie zaprojektowanych drobiazgów.

 

XX-wieczny styl myszek XXI wieku

 

To, jakie przedmioty codziennego użytku ozdobią Twoje stanowisko pracy, zależy tylko od Ciebie. Mogą to być praktyczne, ale wymyślne w formie półki na dokumenty, kolorowa doniczka z fikuśną rośliną lub wzorzysta myszka Logitech z serii Party Collection! Kolekcja ta składa się z myszek Wireless Mouse M238 w kilkunastu kolorowych wzorach, inspirowanych pracami grupy Ettore Sottsassa. Swoją stylistyką nawiązują do pomysłów z przeszłości, ale jednocześnie czerpią garściami ze współczesnej popkultury. Pisze się, że wzornictwo myszek Logitech z tej imprezowej serii "łączy ze sobą najfajniejsze na świecie rzeczy – arbuzy, flamingi, lody, a nawet astronautów". I jest to prawda! Tak atrakcyjnych wizualnie, estetycznych, a jednocześnie wygodnych i funkcjonalnych myszek komputerowych jeszcze nie widzieliśmy. Jednocześnie mamy z tą kolekcją pewien problem, bo... sami nie wiemy, którą z myszek wybrać! Lisy, tukany i geometryczne wzory skradły nam serca i najchętniej wzięlibyśmy ze sobą wszystkie. A która z nich przypadła Wam do gustu?

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również