• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Zdrowa praca biurowa, czyli stretching dla osób za biurkiem

Nie sposób przecenić znaczenie przerw  w pracy dla zdrowia osób pracujących regularnie przy biurku. Niezbędne jest zmienianie pozycji i odejście od stanowiska pracy przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Dlatego też, coraz większym zainteresowaniem cieszy się corporate wellness.

Stretching

Rozciąganie poszczególnych partii ciała ma zaskakująco duży wpływ na ciało i umysł. Poniżej kilka przykładów.

Stretching statyczny

Unikanie kontuzji - rozciąganie statyczne przygotowuje mięśnie do intensywnej aktywności, co zmniejsza ryzyko urazu

Właściwa postawa - dzięki wzmocnieniu mięśni przez stretching łatwiej utrzymać prawidłową postawę.

Elastyczne ciało - rozciąganie daje długofalowe efekty, co oznacza, że każde kolejne ćwiczenie jest łatwiejsze z powodu zwiększonej elastyczności.

Dopływ składników odżywczych do mięśni - rozciąganie powoduje poprawę krążenia, przez co do mięśni dopływa więcej krwi. Warto zdać sobie również sprawę z tego, że w krwi znajdują się substancje odżywcze, których dopływ także się poprawia.

Stretching - rozciąganie mięśni

Sposób na stres - bardzo często stres jest odczuwany nie tylko przez umysł, ale również przez ciało. Mięśnie spinają się, co tylko potęguje napięcie. Rozciąganie prowadzi do likwidacji napięcia, a tym samym do redukcji stresu. Dzisiaj stretching uważa się za jedną ze skuteczniejszych metod redukcji stresu.

Oczyszczenie umysłu z negatywnych emocji - stretching umożliwia ogólne wyciszenie i oczyszczenie umysłu. Odskocznia od zajęć związanych z pracą w postaci rozciągania zwiększa więc spokój.

Więcej energii - rozciąganie w krótkim czasie zapewnia organizmowi dopływ znaczącej ilości energii, dzięki lepszemu przepływowi substancji odżywczych.

stretching biurowy

Rozciąganie - stretching

Stretching nie jest rozgrzewką - według powszechnego przekonania rozciąganie jest jedną z form rozgrzewki. Nie jest to jednak wcale prawdą. Oczywiście, stretching jest wskazany przed intensywnym treningiem, jednak musi być poprzedzony joggingiem lub chociaż spacerem. Rzecz w tym, że rozciąganie nierozgrzanych mięśni prowadzi często do kontuzji. Ćwiczenia w biurze należy rozpoczynać od płytkich rozciągnięć, które z czasem się pogłębia.

Stretching - ćwiczenia

Rozciąganie napiętych partii mięśni - warto skupić się na najbardziej napiętych, najtwardszych mięśniach. Najczęściej napięcie spowodowane jest bólem bądź stresem. Sposobem na zmniejszenie twardości napiętych mięśni jest ich rozprężenie przez stretching. Regularne rozciąganie prowadzi do stopniowego ustępowania bólu i zwiększenia ruchomości.

Niebezpieczeństwo stretchingu balistycznego - jest to rozciąganie polegające na bardzo szybkich i głębokich ruchach, które wykorzystując siłę bezwładności umożliwiają przekroczenie zakresu ruchomości stawu. Zwiększa to znacząco ryzyko kontuzji nie podnosząc przy tym elastyczności.

Stretching routine!

Brak regularności w rozciąganiu nie pozwoli osiągnąć da widocznych efektów. Ażeby zauważyć pozytywne efekty stretchingu należy go powtarzać raz na dwa dni, przynajmniej przez 10 minut.

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również