• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

5 Sposobów na zmniejszenie śladu węglowego Twojej firmy

W czerwcu Wielka Brytania stała się pierwszą dużą gospodarką, która przyjęła ustawę wymagającą zerowej emisji netto do 2050 roku.

Więc, jakie kroki można podjąć, aby zrobić to skutecznie?

Bez względu na wielkość firmy, istnieją duże i małe zmiany, które można wprowadzić i sprawić, że Twoja firma będzie bardziej przyjazna środowisku.

Oto 5 sposobów na zmniejszenie śladu węglowego Twojej firmy:

1. Gospodarka odpadami

Zero marnotrawstwa to w dzisiejszych czasach coś więcej niż tylko brzęczenie, zamiast tego stało się czymś, do czego wielu ludzi dąży. Ostatecznie jasne jest, że wycinanie odpadów z pewnością przyczyniłoby się w znacznym stopniu do ochrony środowiska. Należy pamiętać, że nie jest możliwe, aby przejść do całkowicie zerowej ilości odpadów za jednym zamachem, ale firmy mogą stopniowo zmniejszyć produkcję śmieci na wysypiskach, radząc sobie z odpadami w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Recykling jest wspaniałą zieloną inicjatywą, ale jest naprawdę skuteczny tylko wtedy, gdy istnieje dobry program i system. Zaczynając od podstawowych śmieci papierowych i kartonowych, prawdopodobnie najbardziej widocznych odpadów biurowych, a następnie przechodząc do innych materiałów, jest bardziej efektywny niż radzenie sobie ze wszystkim za jednym zamachem. Mając to na miejscu, jest to po prostu kwestia posiadania dobrze oznakowanych i widocznych pojemników.

Jednak redukcja i ponowne wykorzystanie są ostatecznie najbardziej efektywnymi krokami dla przedsiębiorstwa, które chce stać się zerowym marnotrawstwem. Odpady plastikowe często znajdują się w czołówce dyskusji na temat zmian klimatycznych, i to nie bez powodu. Zamieszanie i trudności związane z recyklingiem tworzyw sztucznych oznaczają, że często nie udaje nam się tego zrobić, a co za tym idzie, tylko 9% tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. Dlatego też obserwujemy więcej inicjatyw zachęcających do wprowadzania zakazu (lub przynajmniej znacznego ograniczenia) jednorazowego wykorzystania tworzyw sztucznych - coś, co przedsiębiorstwa również mogą łatwo wspierać. Jeżeli w Państwa biurze znajduje się stołówka, stopniowe wycofywanie plastikowych sztućców i słomek na rzecz metalowych jest prostym, ale skutecznym sposobem na ograniczenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Podobnie, zachęcanie pracowników do wymiany jednorazowych plastikowych butelek na plastikowe wielokrotnego użytku jest kolejnym małym, ale ważnym sposobem na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Usługa bezpiecznego niszczenia danych Quills Secure Data Destruction może wspierać Państwa firmy w zakresie recyklingu i strategii zarządzania odpadami. Możemy dokonać przeglądu bieżących ustaleń i zaproponować dostosowane do potrzeb klienta rozwiązanie zgodne z jego budżetem, potrzebami i - co najważniejsze - celami środowiskowymi.

2. Podróże i transport

Podróże i transport są najczęściej wymienianymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania śladu węglowego. Podróże służbowe, w szczególności loty, mają duże znaczenie dla środowiska naturalnego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym istnieje wiele wspaniałych alternatyw, dzięki którym Twoja firma nie napotyka na przeszkody związane z odległością. Oczywiście, korzystanie z transportu publicznego do bliższych podróży jest zawsze dobrą opcją, ale należy również rozważyć wideokonferencje zamiast latania na duże odległości. Nie tylko zmniejszy to emisję zanieczyszczeń, ale także obniży koszty podróży Twojej firmy.

Niemniej jednak, jeśli chodzi o transport firmowy, jest wiele do rozważenia. Ważnym czynnikiem są nie tylko dojazdy pracowników, ale także zużycie paliwa związane z transportem towarów i usług Twojej firmy. Zielone inicjatywy, takie jak programy "od roweru do pracy", mogą być inspiracją dla bardziej ekologicznych metod dojazdów pracowników. Na przykład w Quills stosujemy nowe samochody dostawcze, które są niskoemisyjne i spełniają normy ULEZ. Codziennie planujemy także trasy dostaw, aby zapewnić najniższy łączny przebieg i maksymalną wydajność paliwową.  Dla potrzeb outsourcingu firmy kurierskie, takie jak Gophr, oferują bardziej ekologiczny wybór dzięki zoptymalizowanemu systemowi parowania pojazdów do dostaw w zależności od wielkości i wagi przesyłki. Taki program gwarantuje, że duża furgonetka nie będzie używana, gdy rower będzie jeździł, i jako taki zapewnia znacznie bardziej ekologiczną usługę.

3. Energia

To niewygodny fakt, ale zużycie energii jest jednym z największych czynników wpływających na środowisko, szczególnie dla biznesu. Oświetlenie, ogrzewanie, zasilanie urządzeń, web hosting - to wszystko są działania związane ze spalaniem paliw kopalnych, które można łatwo przeoczyć, jeśli chodzi o rozliczanie śladu węglowego firmy. Rozwiązaniem tego problemu nie musi być kompletna renowacja działalności biurowej. Gdy dni stają się ciemniejsze, właściwe oświetlenie staje się jeszcze ważniejsze. Samo przełączenie na bardziej energooszczędne oświetlenie z opcją automatycznego wyłączania lub przyciemniania jest doskonałym rozwiązaniem, które będzie miało trwały wpływ na ślad węglowy biura, a także na rachunek za energię.

Nie musisz się zatrzymywać przy zmianach oświetlenia. W przyszłości coraz więcej firm będzie migrować do zielonych usług hostingowych, takich jak GreenGeeks czy DreamHost, które świadomie korzystają z ekologicznych inicjatyw, aby zmniejszyć swój ogólny wpływ na środowisko. Korzystając z tego rodzaju opcji dla swoich potrzeb hostingowych, można rozpocząć walkę z emisją CO2 z korzystania z Internetu.

4. Zrównoważony łańcuch dostaw 

Część emisji dwutlenku węgla w przedsiębiorstwie znajduje się w jego łańcuchu dostaw. Wszystkie towary zakupione przez firmę - materiały piśmienne, papier, komputery, żywność itp. - mają ślad węglowy związany z ich produkcją i dostawą. Nie ma łatwego sposobu rozliczania się z emisji CO2 na każdym etapie łańcucha dostaw każdego przedmiotu zakupionego dla Twojego biura, ale częściej firma może stać się bardziej ekologiczna, po prostu będąc świadomą ekologicznie i wybierając ogólnie bardziej zrównoważonych dostawców.

Jako dostawca artykułów papierniczych i biurowych stale poszukujemy ekologicznych produktów alternatywnych, które moglibyśmy dostarczyć naszym klientom. Niedawno wprowadziliśmy nowy, przyjazny dla środowiska asortyment towarów promocyjnych, który umożliwia firmom dostarczanie ekscytujących i unikalnych markowych upominków, takich jak ołówki z recyklingu, długopisy z etui na płyty CD i zrównoważone kubki z włókien roślinnych bambusa.

5. Plan i zaangażowanie

Najlepszym sposobem na zapewnienie udanej realizacji inicjatyw ekologicznych jest posiadanie kompleksowego i wykonalnego planu. W tym celu ważne jest jednak, aby wiedzieć, które obszary wymagają największej poprawy. Najbardziej logicznym punktem wyjścia jest zrozumienie, jak znaczny jest obecnie ślad węglowy Twojej firmy. Przeglądając swoje najnowsze rachunki za energię i wodę, powinni Państwo być w stanie zebrać rzetelny obraz swoich największych obszarów zużycia, umożliwiając wyznaczenie realistycznych celów.

Jednak przedsiębiorstwo może skutecznie ograniczyć swój ślad węglowy tylko wtedy, gdy ma wsparcie zarówno z góry, jak i z dołu. Dlatego właśnie zaangażowanie jest również ważne. Przecież te rekomendowane kroki mogą być z powodzeniem wdrożone tylko wtedy, gdy pracownicy będą się do nich stosować. Wprowadzenie działań proekologicznych wraz z wyjaśnieniem pracownikom, dlaczego te zmiany mają miejsce, zwiększy prawdopodobieństwo ich skuteczności. Podobnie, zaangażowanie pracowników w działania proekologiczne poprzez konkursy lub zachęty zdziałać będzie cuda, zapewniając, że wszelkie inicjatywy proekologiczne będą respektowane i przestrzegane.  Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma potrzeby bombardować swojej firmy setkami zielonych programów. Przy odpowiednim wdrożeniu, nawet niewielkie zmiany przyczynią się do redukcji emisji dwutlenku węgla w Twojej firmie.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również