• Biuro skrojone pod Ciebie!
img

Segregator - rozwiązanie, które zmieniło oblicze biura

Wiek dziewiętnasty można uznać za przełomowy dla dziejów świata z przynajmniej kilku powodów. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że jest to czas przełomu technologicznego i rewolucji, która zmieniła historię, nie można jednak nie docenić i tego, że właśnie w tym czasie powstały przedmioty, które zmieniły oblicze biura, a do tego dokonały tej zmiany już na zawsze.
Gdybyśmy chcieli prześledzić historię segregatora, musielibyśmy odwiedzić Halsingborg – szweckie miasto portowe, w którym w roku 1980 Tengwall przyczynił się do powstania pierwszego segregatora. Co ciekawe, jego wynalazek miał pomagać przede wszystkim w przechowywaniu listów oraz ważnej dokumentacji.

Oczywiście, wraz z upływem czasu wygląd segregatora ulegał przeobrażeniom, historia potwierdza jednak, że mamy do czynienia jedynie z poprawkami o charakterze kosmetycznym. Segregatory biurowe są dziś tworzone tak, aby dostosować je do potrzeb korzystających z nich osób, a ich liczba może zaimponować nawet osobom zaznajomionym z pracami biurowymi.

Mniej i bardziej nietypowe właściwości

W sektorze usług pracuje w naszym kraju blisko sześćdziesiąt procent wszystkich zatrudnionych, a to oznacza, że każda z tych osób codziennie ma kontakt z dokumentacją. Dokumenty nie są jednak obce również osobom zatrudnionym w innych sektorach gospodarki, a gromadzenie ich w naszym domu jest niezbędne, jeśli chcemy przestrzegać prawa.

Już choćby dlatego zadbanie o dostęp do odpowiedniego segregatora leży w interesie każdego z nas. Jeśli dokumenty muszą być często przenoszone, najlepszym rozwiązaniem będzie segregator wykonany z plastiku, materiał ten chroni bowiem dokumenty choćby przed zalaniem.

Oczywiście, ochrona przed deszczem nie jest najważniejszym zadaniem, jakie stawia się segregatorom. Nie mniej istotne jest to, aby stworzone w ten sposób rozwiązanie umożliwiało nam przechowywanie wszystkich dokumentów w jednym miejscu tak, by ich poszukiwanie nie było zadaniem, z którym nie można się uporać. Już choćby dlatego nie jest przesadą stwierdzenie, że w każdym domu przyda się przynajmniej jeden segregator pozwalający nam na gromadzenie niezbędnej dokumentacji. Nie jest to przedmiot drogi, a przecież niewiele innych rozwiązań pozwala na segregację i podział dokumentacji i chroni ją przed zagubieniem.

segregator na dokumenty

Czasem można usłyszeć, że alternatywą dla segregatora może się okazać teczka, okazuje się jednak, że jest to rozwiązanie znacznie mniej funkcjonalne. Segregator pozwala nam na natychmiastowe przeglądanie dokumentów bez konieczności ich wyjmowania, co w przypadku teczki nie jest możliwe. Nie bez znaczenia jest i to, że nasze dokumenty są oddzielone od siebie, co pozwala na ich szybką lokalizację.

Jeśli więc analiza dokumentacji ma być nie tylko szybka, ale i wygodna, powinniśmy stawiać przede wszystkim na segregator z takimi koszulkami, które już wcześniej zostały w nim fabrycznie umieszczone. Pozwoli to na oszczędność czasu i pieniędzy. Takie rozwiązanie jest też nieocenione jeśli martwimy się, że któraś z koszulek wypadnie, a tym samym stracimy dostęp do dokumentacji, która znajdowała się w jej wnętrzu.

Funkcjonalność, ład i porządek

Praca w biurze nie jest łatwa między innymi dlatego, że codziennie zmusza nas do konfrontacji z dziesiątkami dokumentów i umów. Już choćby dlatego dziś trudno ją sobie wyobrazić bez segregatora. Nie każdy okazuje się jednak tak samo skuteczny, jeśli więc mamy świadomość tego, że liczba segregatorów, jakimi dysponujemy w miejscu pracy jest duża, powinniśmy zaopatrywać się przede wszystkim w te z nich, które charakteryzują się specjalnym otworem umieszczonym w grzbiecie. Wspomniany otwór odznacza się wyjątkową funkcjonalnością, pozwala bowiem na wyciągnięcie jednego segregatora bez obaw o to, że natychmiast pociągnie on za sobą pozostałe.
Jeśli zastanawiamy się nad cechami charakterystycznymi dla idealnego segregatora biurowego, powinniśmy pomyśleć również o specjalnych przekładkach. Te można docenić zwłaszcza w okresach, w których przeprowadza się archiwizację dokumentów, ta może być bowiem przeprowadzona w sposób czytelny, z troską o estetykę, która w biurze wcale nie pozostaje bez znaczenia.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Segregator często opisywany jest jako nieco większy skoroszyt w twardej okładce – mocny, pojemny i bezpieczny. Na rynku istnieje dziś wiele rozwiązań tego typu, a oferujące je firmy prześcigają się w zapewnieniach, że właśnie oferowane przez nie rozwiązania są tymi, którym należy przyglądać się szczególnie życzliwie. Podczas dokonywania wyboru w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na parametry tego akcesorium biurowego, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby stawiać również na jego atrakcyjność wizualną. Zawsze dobrze jest też zorientować się, jaką opinią cieszy się firma oferująca rozwiązania tego typu, długie doświadczenie staje się bowiem gwarancją wejścia w posiadanie rozwiązania niemal niezniszczalnego.

 

Redakcja portalu

biznesoutfit.pl

Zobacz również